Tennis – populaarne spordiala üle kogu maailma ning seda üha enam ka Eestis. Lisaks pallidele on aga tennise juures veel üks oluline tarvik ning see on muidugi reket. Õige reket on pool võitu. Vaatame artiklis, milline on hea hea reket, kuidas seda ära tunda ning kuidas hea rekeat aitab kaasa kvaliteetsele mängule.
Mida tähendab hea tennisereket?
Ühe hea tennisereketi moodustab mitu komponenti. Üldjoontes võib selle jagada neljaks – reketipea suurus ja mõju mängule; reketi kaal ja tasakaal; reketi pikkus ja haarde suurus; reketikeeled. Vaatamegi iga punkti eraldi, miks need olulised on ja kuidas mängu mõjutavad. Loodetavasti on siit nii uutel kui vanematel tennisesõpradel midagi kõrva taha panna ning saate mängu täiel rinnal nautida.
Kuidas reketipea mängu mõjutab?
Tennisereketid on iga mängu algus ning reketi oluline osa on reketipea. Seda võib suisa pidada reketi üheks olulisemaks teguriks, sest mõjutab ühtviisi nii reketi täpsust, jõudu kui kontrolli selle üle. Kompromissiks sobib hästi keskmise suurusega reketipea, sest pakub piisavalt jõudu ja kontrolli, mis on sobilik enamikele mängijatele. Suurem reketipea tagab rohkem jõudu, see sobib neile, kes tahavad kergemat löögitugevust või kui vaja läheb suuremat tabamispinda, ehk võiks olla sobilik variant algajatele. Väike reketipea sobib professionaalsematele mängijatele, sest nendega olete täpsemad ja teil on rohkem kontrolli, kuid eeldab ka, et tehnika on stabiilne ning tabamine täpne.
Reketi kaal
Miks reketi kaal oluline on? Seetõttu, et mõjutab jõuülekannet, stabiilsust ja manööverdatavust. Enamikule (keskmisel tasemel) mängijatele on tavaliselt piisav keskmise kaaluga reket, mis jääb vahemikku 280 – 300 g, olles piisavalt paindlik. Kergem reket on hästi käsitletav ja manööverdatav, sobides algajatele ning raskemad reketid (üle 300 g) professionaalsematele mängijatele, pakkudes suuremat stabiilsust ja mida on mugav kasutada kiirete ja agressiivsete löökidega.
Reketi pikkus ja haare
Standardreket on umbes 68,6 cm pikk ning on sobilik enamikule mängijatele, sest tagab optimaalse jõu ja kontrolli tasakaalu. Pikemad reketid pakuvad löömisel rohkem tugevust ja ulatust, kuid võivad tihti olla ka vähem manööverdatavad. Haarde suurus on oluline veel seetõttu, et haare oleks mugav ja kindel ning reketi valimisel tuleb kindlasti mõelda ka oma käe suurusele, sest haare peab kindlasti olema kindel ja seejuures ei tohiks te liigset pingutada.
Reketikeeled – mis rolli nad mängivad?
Ilmselt ei ole küsimus selles, miks tennisereketite keeled olulised on. Nendeta lendaks pall lihtsalt läbi. Aga ka reketikeeli on erinevaid ning reketikeelte valik mõjutab vägagi suurel tasemel löögitunnetust, kontrolli reketi üle ning jõudu. Tavaliselt võib reketikeelte puhul eristada kahte erinevat põhitüüpi – multifilament- või sünteetilised keeled ning polüster- või monofilamentkeeled. Esimesed on pehmemad, vähendavad vibratsiooni ning sobivad neile, kelle jaoks on prioriteediks mugavus ja lihtsam jõukontroll. Polüester- või monofilamentkeeled aga on jäigemad ning sobivad neile, kes otsivad suuremat kontrolli ja täpsust, ehk siis on pigem sobilikud neile, kes on edasijõudnud ja/või need, kes on mängustiililt agressiivsemad. Samuti on oluline keelte pingutatus (nagu näiteks kitarrilgi). Kui keeled on rohkem pingul, siis on teil ka rohkem kontrolli, madala pingega keeled aga võimaldavad kasutada rohkem jõudu.
Reketimaailm – uued tulijad
Nagu mujal maailmas, on ka reketimaailmas toimunud mitmeid uuendusi. Näiteks on tennisereketites praegu kasutusel uued materjalid, nagu süsinik, tänu millele on reketid kergemad ja vastupidavamad, samuti on arendatud nende löögikontrolli ja energiatõhusust, nii saate mängu veelgi enam nautida ning omada ka kerge reketiga mängu üle rohkem kontrolli. Reketitel ja tennisemaailmal tasub kindlasti pilk peal hoida.