Tartu on Eesti teine suurim linn, mis on tuntud oma ajaloolise arhitektuuri, kultuurilise pärandi ja kaasaegsete atraktsioonide poolest. Mida teha Tartus on küsimus, mis võib esile kerkida nii kohalikel kui ka turistidel, kes soovivad linna avastada. Tartus on palju põnevaid kohti ja tegevusi, mis pakuvad meelelahutust nii noortele kui ka vanadele.

Tartus on palju muuseume, mis tutvustavad linna ajalugu ja kultuuri. Näiteks Tartu Ülikooli muuseum, mis räägib ülikooli ajaloost ja tähtsusest Eesti kultuuriloos. Teine huvitav koht on Eesti Rahva Muuseum, mis tutvustab Eesti rahvuskultuuri ja traditsioone. Lisaks on Tartus palju kaasaegseid atraktsioone, nagu näiteks AHHAA Teaduskeskus, kus saab teadust avastada mängulisel viisil. Tartus on ka palju looduskauneid kohti, nagu näiteks Emajõe ääres asuvad pargid ja loodusrajad.

Tartu Üldine Ülevaade

Tartu on Eesti üks olulisemaid linnu ja tuntud oma ajalooliste vaatamisväärsuste, arhitektuuri, kultuurilise elu ja looduslike ilutulestike poolest. Linna ajalugu ulatub tagasi sajanditesse ning seda iseloomustavad erinevad kultuurid ja ajastud. Tartu on ka Eesti teadusliku ja haridusliku elu keskus, kus asub Euroopa üks vanimaid ülikoole – Tartu Ülikool.

Tartu on ka Eesti kultuuripealinn, kus toimub aastaringselt erinevaid kultuurisündmusi. Linna peamised vaatamisväärsused on seotud tema ajalooga, sealhulgas Tartu Ülikooli peahoone, Toomemägi, raekoda, Jaani kirik ja paljud teised.

Lisaks ajaloolistele vaatamisväärsustele on Tartus ka kaasaegseid atraktsioone, nagu teaduskeskus AHHAA, kus saab näha erinevaid teadusnäitusi ja eksperimente. Tartu loodusmuuseum pakub võimalust tutvuda kohaliku loodusega ning Tartu Kunstimuuseumis saab nautida erinevaid kunstinäitusi.

Tartu on ka suurepärane koht perepuhkuseks, kuna linnas on palju tegevusi lastele, nagu seikluspark, veepark ja loomaaed. Lisaks on Tartu ümbritsetud kaunite loodusmaastikega, kus saab matkata, jalgrattaga sõita ja loodust nautida.

Kokkuvõttes on Tartu mitmekülgne ja huvitav linn, mis pakub midagi igale külastajale.

mida teha tartus

Tartu Ajalugu

Tartu on Eesti üks vanimaid linnu, mille ajalugu ulatub aastatuhandete taha. Siin on leitud jälgi inimasustusest juba umbes aastast 8000 eKr. Tartu asub kohas, kus koolmekohad võimaldasid hõlpsasti ületada omaaegset olulist veeteed Emajõge.

Vana Tartu

Tartu vanimad asulad asusid Emajõe paremkaldal, kus praegu asub Toomemägi. Siin asus ka Tartu piiskopilinnus, mis oli ehitatud 13. sajandil. Tartu piiskopkond oli üks Eesti suuremaid keskaegseid riigikeskusi.

Tartu oli ka üks esimesi Eesti linnu, kus asutati ülikool. Tartu Ülikooli asutamise aastaks loetakse 1632. aastat, kuid juba enne seda oli Tartus tegutsenud kõrgkool, mis oli mõeldud peamiselt piiskopkonna vaimulike harimiseks.

Keskajast Tänapäevani

Keskajal oli Tartu üks Eesti tähtsamaid kaubandus- ja käsitöökeskusi. Siin valmistati nahka, tekstiili, metalli- ja puidutooteid. Tartu oli ka oluline kaubanduskeskus, kust läksid kaubateed Läänemere äärsetesse riikidesse.

Tartu ajalugu on seotud ka paljude oluliste sündmustega Eesti ajaloos. Siin toimusid esimesed Eesti laulu- ja tantsupidu, asutati Eesti Üliõpilaste Selts ning Eesti Kirjameeste Selts. Tartu on ka üks olulisemaid kultuurikeskusi Eestis, kus toimub palju erinevaid kultuuriüritusi.

Tänapäeval on Tartu kaasaegne linn, kus on palju erinevaid võimalusi nii kultuuri- kui ka loodushuvilistele. Siin on mitmeid muuseume, seikluspargid, spordi- ja ostukeskused, veeseiklused aga ka ajaloolised ehitised ja looduskaitsealad. Tartu on ülikooli linn, kus toimub palju erinevaid teadusüritusi ning kus on võimalik tutvuda Eesti teaduse ajalooga.

Tartu Kultuur ja Kunst

Muuseumid

Tartu on koduks mitmetele muuseumidele, mis tutvustavad linna ajalugu, kultuuri ja kunsti. Tartu Ülikooli ajaloomuuseum pakub ülevaadet ülikooli ajaloost ja kultuurist. Eesti Rahva Muuseum tutvustab Eesti rahvuskultuuri ning Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum keskendub spordile ja olümpiamängudele. Tartu Kunstimuuseum on avatud ja külalislahke muuseum, täis põnevaid kohtumisi nii uuema kui vanema kunstiga 20. ja 21. sajandist.

Galeriid

Tartu on tuntud ka oma kunstigaleriide poolest. Tartu kunstikooli galerii, mis asub Raekoja platsil, pakub külastajatele võimalust tutvuda noorte kunstnike loominguga. Linnagalerii, mis asub Tartu Raekoja platsi all, pakub erinevaid näitusi ja sündmusi, mis on seotud Tartu linna ajaloo ja kultuuriga. Tartu Kunstimaja on linna suurim kunstigalerii, kus on esindatud nii kohalikud kui ka rahvusvahelised kunstnikud.

Teatrid

Tartus on mitmeid teatreid, mis pakuvad erinevaid etendusi ja sündmusi. Vanemuine on Tartu suurim teater, kus saab nautida nii draamat, muusikali kui ka balletti. Eesti Rahva Muuseumi teatrisaalis toimuvad erinevad sündmused, mis on seotud Eesti rahvuskultuuri ja ajalooga. Tartu Uus Teater keskendub kaasaegsele teatrile ning pakub külastajatele erinevaid etendusi ja sündmusi.

Tartu kultuur ja kunst on rikas ja mitmekesine ning pakub külastajatele palju võimalusi tutvuda linna ajaloo, kultuuri ja kunstiga.

Tartu Haridus

Tartu on Eesti üks olulisemaid hariduskeskusi. Siin asuvad mitmed tuntud ülikoolid ja teaduskeskused, mis pakuvad laia valikut haridusvõimalusi.

Tartu Ülikool

Tartu Ülikool on Eesti vanim ja suurim ülikool. See on tuntud oma kõrgetasemelise hariduse poolest ning on üks olulisemaid teaduskeskusi Eestis. Tartu Ülikoolis on võimalik õppida erinevaid erialasid, alates humanitaarteadustest kuni loodusteadusteni. Ülikoolis on ka mitmeid teaduskeskusi ja uurimisinstituute, mis tegelevad erinevate teadusvaldkondadega.

Eesti Maaülikool

Eesti Maaülikool on üks olulisemaid põllumajandusülikoole Eestis. See pakub laia valikut erialasid, alates põllumajandusteadustest kuni looduskaitse ja maastikuarhitektuurini. Ülikoolis on ka mitmeid teaduskeskusi, mis tegelevad erinevate põllumajandusega seotud teadusvaldkondadega.

Teaduskeskused

Lisaks ülikoolidele on Tartus ka mitmeid teaduskeskusi, mis pakuvad erinevaid haridusvõimalusi. Näiteks Tartu Teaduspark, mis on spetsialiseerunud tehnoloogia ja innovatsiooni valdkonnale. Teaduspargis on võimalik osaleda erinevates koolitustes ja seminaridel ning arendada oma tehnoloogilisi oskusi.

Kokkuvõttes on Tartu üks olulisemaid hariduskeskusi Eestis, kus on võimalik õppida erinevaid erialasid ning arendada oma teaduslikke oskusi. Ülikoolid ja teaduskeskused pakuvad laia valikut haridusvõimalusi ning võimaldavad omandada teadmisi erinevates valdkondades.

Tartu Vaba Aja Veetmine

Pargid ja Aiad

Tartus on palju rohelust ja ilusaid parke, kus saab nautida värsket õhku ja linnulaulu. Üks populaarsemaid on Toomemägi, kust avaneb kaunis vaade linnale. Kesklinna lähedal asub ka Emajõe ääres asuv Karlova park, mis on ideaalne koht pikniku pidamiseks ja jalutamiseks. Lisaks on olemas ka mitmeid mänguväljakuid lastele.

Spordiüritused

Tartu on spordisõprade jaoks ideaalne koht, kus saab osaleda mitmetes spordiüritustel. Üks suurimaid on Tartu Jooksumaraton, mis toimub igal aastal septembris. Lisaks on võimalik osaleda ka Tartu Rattamaratonil, Tartu Suusamaratonil ja Tartu Triatlonil. Need üritused pakuvad võimalusi nii professionaalsetele sportlastele kui ka harrastajatele.

mida teha tartus

Festivalid

Tartus toimub aastaringselt palju erinevaid festivale ja üritusi. Üks suurimaid on Tartu Hansapäevad, mis toimuvad igal aastal juuli lõpus. Seal saab nautida keskaegset atmosfääri, käsitööd, muusikat ja erinevaid mänge. Lisaks on olemas ka Tartu Toidufestival, Tartu Armastusfilmide Festival ja Tartu Rahvusvaheline Kirjandusfestival Prima Vista.

Ükskõik, millal Tartusse satute, on alati midagi huvitavat teha. Olgu see siis jalutamine Toomemäel või osalemine spordiüritustel, Tartu pakub alati midagi uut ja põnevat.

Tartu Toit ja Jook

Restoranid

Tartu on suurepärane koht, kus nautida erinevaid maitseelamusi. Restoranide valik on lai ning pakub midagi igale maitsele. Siin on mõned soovitused:

 • Werner – restoran, mis pakub hooajalist toitu ning kohalikke maitseid.
 • Meat Market – restoran, mis on spetsialiseerunud liharoogadele.
 • Truffe – restoran, mis on tuntud oma trühvlite ja mereandide poolest.
 • Umb Roht – restoran, mis pakub taimetoitlastele suurepäraseid võimalusi.

Kohvikud

Kohvikud on Tartus väga populaarsed. Siin on mõned kohvikud, kus saab nautida kohalikke eripärasid:

 • Werner – kohvik, mis pakub hooajalist kohvi ja kohalikke maiustusi.
 • Crepp – kohvik, mis on spetsialiseerunud pannkookidele ning pakub erinevaid täidiseid.
 • Püssirohukelder – kohvik, mis asub ajaloolises keldris ning pakub suurepärast kohvi ja kooke.
 • Genialistide Klubi – kohvik, mis pakub vegan- ja taimetoidu võimalusi ning erinevaid kohalikke jooke.

Baarid

Tartus on palju erinevaid baare, kus saab nautida erinevaid jooke ja atmosfääri. Siin on mõned soovitused:

 • Püssirohukelder – baar, mis asub ajaloolises keldris ning pakub suurepärast õhkkonda ja erinevaid jooke.
 • Genialistide Klubi – baar, mis pakub erinevaid kohalikke jooke ning elavat atmosfääri.
 • Vein ja Vine – veinibaar, mis pakub laia valikut veine ning suupisteid.
 • Hell Hunt – baar, mis on tuntud oma õllevaliku poolest ning pakub erinevaid pubitoite.

Tartu Majutus

Hotellid

Tartus on palju erinevaid hotelle, mis sobivad erinevatele eelistustele ja eelarvetele. Üks populaarne valik on hotell “Dorpat”, mis asub Emajõe kaldal ja pakub kauneid vaateid linnale. Hotellis on 205 tuba, sealhulgas sviidid, peretoad ja ratastoolisõbralikud toad. Lisaks on hotellis restoran, kohvik ja saunakeskus.

Teine hea valik on hotell “Lydia”, mis asub kesklinnas ja on kaasaegne ning stiilne. Hotell pakub 70 tuba, sealhulgas sviidid ja peretoad. Hotelli restoran “Hõlm” pakub hõrgutavaid roogasid ning hotellis on ka spaa ja saunakeskus.

Külaliskorterid

Külaliskorterid on hea valik neile, kes soovivad rohkem privaatsust ja kodusemat tunnet. Üks populaarne valik on külaliskorterid “Tartu City Center Apartments”, mis asuvad vanalinnas. Külaliskorterid pakuvad erineva suurusega tube ja kortereid ning on täielikult sisustatud, sealhulgas kööginurgaga. Külaliskorteritel on ka tasuta WiFi-ühendus ja parkimine.

Teine hea valik on külaliskorterid “Hektor Design Hostel”, mis asuvad kaubanduskeskuse Tasku kõrval. Külaliskorterid pakuvad erineva suurusega tube ja kortereid, sealhulgas peretube ja ratastoolisõbralikke tube. Külaliskorteritel on ka restoran ja baar.

Tartu Transport

Avalik Transport

Tartu on üks vähestest keskmise suurusega linnadest Euroopas, kus linna kogu ühistranspordisüsteem on viidud üle taastuvkütusele. Tartu linnaliinide busse varustab biometaaniga energiaettevõte Alexela ja seda Tartus Ringtee 25 aadressil asuvas piirkonna suurimas avalikus gaasitanklas. Bussiliine on kokku 13, lisaks on olemas kaks ööliini. Linna bussiliine teenindab 64 madalapõhjalist bussi, mis sõidavad keskkonnasäästliku gaasiküttega.

Bussikaardi olemasolul on võimalik bussiga sõita Tartu linna piires ning kaugemalgi. Tartu bussikaarti ja õpilaspiletit saab kasutada Tartumaal, Tallinnas, Harjumaal, Pärnus, Kohtla-Järvel, Sillamäel, Lääne-Virumaal, Hiiumaal, Saaremaal, Valga ja Põlva maakonnas, Narvas, Rakveres ning Go Busi kaugliinidel. Bussikaardi ostmiseks on võimalik kasutada erinevaid kanaleid, näiteks interneti teel, bussijaamast, bussides ja müügipunktidest.

Jalgrattarent

Tartus on võimalik rentida jalgrattaid, et liikuda mugavalt ja kiirelt linnas ringi ning avastada uusi kohti. Jalgrattaid on võimalik rentida erinevatest kohtadest, näiteks rattaparkladest, spordiklubidest ja rendifirmadest. Rattarenti pakuvad näiteks Tartu Rattarent, Citybike ja Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi.

Lisaks on Tartus olemas ka jalgrattaringlus, mis võimaldab kasutajatel rentida jalgrattaid linnas ringiliikumiseks. Rattaid saab rentida ja tagastada erinevatesse jalgrattaparklatesse, mis asuvad linna erinevates piirkondades. Rattaringluse kasutamiseks tuleb registreeruda mobiilirakenduse kaudu ja valida sobiv pakett vastavalt vajadusele.

Korduma kippuvad küsimused

Millised on Tartu kõige populaarsemad vaatamisväärsused?

Mida teha Tartus, seal on palju populaarseid vaatamisväärsusi, mis pakuvad huvi nii kohalikele kui ka turistidele. Üks selline koht on Tartu Ülikooli peahoone, mis on üks Eesti vanimaid ja kaunimaid hooneid. Teine populaarne vaatamisväärsus on Tartu Raekoja plats, kus asuvad mitmed restoranid, kohvikud ja poed. Lisaks on Tartus mitmeid muuseume, nagu näiteks Tartu Ülikooli ajaloomuuseum, mis tutvustab Tartu ülikooli ajalugu ja kultuuri.

Millised on Tartu parimad söögikohad?

Tartus on palju suurepäraseid söögikohti, kus saab nautida maitsvat toitu ja hubast atmosfääri. Üks selline koht on Werner, mis pakub kvaliteetset toitu ja suurepärast teenindust. Teine hea valik on Kohvik Antonius, mis asub Raekoja platsil ja pakub maitsvat kohvi ja küpsetisi. Lisaks on Tartus palju erinevaid rahvuskööke, nagu näiteks itaalia ja jaapani köögid.

Millised on Tartu parimad kohad lastega külastamiseks?

Tartus on palju kogu perele sobivaid tegevusi ja kohti, kus lapsed saavad lõbutseda ja õppida. Üks selline koht on AHHAA Teaduskeskus, kus on palju interaktiivseid eksponaate ja tegevusi. Teine hea valik on Tartu Loomemajanduskeskus, kus on palju erinevaid käsitöö- ja kunstitöötubasid. Lisaks on Tartus palju parke ja mänguväljakuid, kus lapsed saavad vabalt joosta ja mängida.

Millised on Tartu kõige ilusamad kohad looduses?

Mida teha Tartus, seal on palju kauneid kohti looduses, kus saab nautida rahu ja vaikust ning imetleda kaunist loodust. Üks selline koht on Emajõe rand, kus on võimalik ujuda ja päikest võtta. Teine ilus koht on Toomemägi, kus on palju rohelust ja kauneid vaateid linnale. Lisaks on Tartus mitmeid parke ja matkaradu, kus saab nautida looduse ilu ja rahu.

Categorized in: