Rabarberikissell on Eesti traditsiooniline magustoit, mis on populaarne kevadhooajal. See on valmistatud hapukast rabarbrikoogist, suhkrust ja tärklisest ning on tavaliselt serveeritud jahtunult. Seda magustoitu saab valmistada erineval viisil, lisades muid koostisosi nagu maasikad või vaniljeekstrakt, et muuta selle maitset ja tekstuuri.
Kissell on Eesti köögis tuntud magustoit, mida serveeritakse tavaliselt külmana. Rabarberikisselli valmistamine on lihtne ja kiire ning see on suurepärane viis kasutada ära kevadhooajal saada olevaid rabarbereid. Seda saab serveerida nii igapäevaseks nautimiseks kui ka erilisteks sündmusteks. Rabarberikissell on nii maitsev kui ka toitev ning sobib ideaalselt magustoiduks pärast pikka päeva.
Rabarberikissell on suurepärane võimalus kasutada ära oma aias kasvanud rabarbereid. See on lihtne ja kiire magustoit, mis sobib suurepäraselt kevadhooajal. Seda saab serveerida koos värskete marjade või jäätisega, et muuta see veelgi maitsvamaks. Rabarberikissell on kindlasti midagi, mida tasub proovida, kui soovite midagi maitsvat ja traditsioonilist.
Rabarberikisselli koostisosad
Peamised koostisosad
Rabarberikissell on magus ja hapukas suvine jook, mis on valmistatud rabarberitest, suhkrust ja kartulitärklisest. Peamised koostisosad on:
- Rabarber: Rabarber on hapukas köögivili, mis annab kissellile selle iseloomuliku maitse. Rabarberid tuleks koorida ja lõigata väikesteks tükkideks enne keetmist.
- Suhkur: Suhkur annab kissellile magususe ja tasakaalustab rabarberi hapukust. Suhkrut võib lisada vastavalt oma maitsele.
- Kartulitärklis: Kartulitärklis on kisselli paksenemisaine, mis annab sellele kreemja konsistentsi. Kartulitärklis tuleks lahustada vees enne lisamist kissellile.
Lisakoostisosad
Lisaks peamistele koostisosadele võib rabarberikissellile lisada ka teisi maitseaineid või koostisosi. Mõned populaarsed lisandid on:
- Vahukoor: Vahukoor annab kissellile rikkaliku ja kreemja maitse. Vahukoort võib lisada kissellile enne serveerimist.
- Kohupiim: Kohupiim annab kissellile täiendavat tekstuuri ja maitset. Kohupiima võib lisada kissellile enne serveerimist.
- Maasikad: Maasikad sobivad hästi rabarberiga ja annavad kissellile magusat maitset. Maasikaid võib lisada kissellile koos rabarberiga või serveerida eraldi.
- Kaneel: Kaneel annab kissellile vürtsikat maitset. Kaneeli võib lisada kissellile vastavalt oma maitsele.
- Tärklis: Lisaks kartulitärklisele võib kissellile lisada ka teisi tärklisepõhiseid paksenemisaineid, näiteks maisitärklist või riisitärklist.
- Vesi: Vesi on vajalik rabarberikisselli keetmiseks ja lahustab suhkru enne lisamist.
- Kooritud suhkur: Kooritud suhkur on rafineerimata suhkur, mis annab kissellile erilise maitse ja tekstuuri. Kooritud suhkrut võib kasutada tavalise suhkru asemel.
Rabarberikisselli valmistamise juhend
Kuumutamise etapp
Rabarberikisselli valmistamiseks tuleb kõigepealt tükeldada 500 g rabarbrit. Rabarberi tükid tuleb panna potti ja kuumutada tasasel tulel 7-8 minutit, kuni rabarber on pehme. Seejärel tuleb lisada 200 g suhkrut ja segada kuni suhkur on sulanud.
Segamise ja keetmise etapp
Järgmiseks tuleb juurde niristada vähese külma veega lahustatud 3 spl kartulitärklist. Kuumuta segu keemiseni ja keeda veel paar minutit, kuni kissell on paksenenud. Pott tuleb seejärel kohe tulelt tõsta.
Serveerimise etapp
Valmis rabarberikissell tuleb serveerida kaussidesse. Soovi korral võib kisselli peale puistata veidi suhkrut, et vältida kisselli pinnale tekkinud “nahka”. Rabarberikisselli võib serveerida koos vahukoore või kohupiimaga.
Külma rabarberikisselli valmistamiseks tuleks kissell jahutada enne serveerimist. Seda saab teha, asetades kisselli külmkappi paariks tunniks.
Kaneel on hea maitseaine, mis sobib rabarberikissellile. Kaneeli võib lisada juba rabarberi keetmise etapis või serveerimise ajal.
Kokkuvõttes on rabarberikissell lihtne ja maitsev magustoit, mis rikastab keha vitamiinidega. Rabarberikisselli valmistamine ei võta palju aega ning see sobib suurepäraselt suviseks maiustuseks.
Rabarberi kisselli variatsioonid
Rabarberikissell on populaarne magustoit, mis on valmistatud rabarberist, suhkrust ja kartulitärklisest. Kuigi traditsiooniline rabarberikissell on juba piisavalt maitsev, on olemas ka palju variatsioone, mis võivad seda veelgi paremaks muuta.
Manna rabarberikissell
Manna võib olla suurepärane lisand rabarberikissellile, andes sellele lisaks tekstuuri ka magusama maitse. Selleks, et seda lisada, tuleks manna keeta eraldi potis vastavalt pakendil olevatele juhistele. Kui manna on valmis, võib selle segada rabarberikisselliga.
Kaneeli rabarberikissell
Kaneel on maitsev lisand, mis võib anda rabarberikissellile vürtsikama maitse. Selleks, et lisada kaneeli, tuleks seda lisada koos suhkruga rabarberitele keetmise ajal. See annab kaneelile piisavalt aega, et oma maitse välja arendada.
Teiste puuviljade lisamine
Rabarberikissellile võib lisada ka teisi puuvilju, nagu õunad või maasikad. Selleks tuleks need puuviljad lõigata väiksemateks tükkideks ja lisada rabarberitele keetmise ajal. See annab magustoidule täiendava maitse ja tekstuurikomponendi.
Erinevad magustajad
Rabarberikisselli saab magustada ka teiste magustajatega, nagu näiteks mett või pruuni suhkruga. Need magustajad annavad rabarberikissellile erineva maitse ja võivad olla tervislikum alternatiiv traditsioonilisele suhkrule.
Kokkuvõttes on rabarberikissell mitmekülgne magustoit, mida saab kohandada vastavalt isiklikele eelistustele. Lisades manna, kaneeli või teisi puuvilju, võib rabarberikissell saada täiesti uue maitse ja tekstuuriga.
Rabarberikisselli säilitamine ja serveerimine
Rabarberikissell on suurepärane suvine jook või magustoit, mida saab valmistada väga lihtsalt. Kuid kui soovite seda säilitada või serveerida, on mõned asjad, mida tuleks arvestada.
Säilitamine
Kui soovite rabarberikisselli säilitada, siis tuleks seda hoida külmkapis kaetud mahutis. Kui see on korralikult säilitatud, võib see kesta kuni 3 päeva. Kuid tuleb meeles pidada, et mida kauem see seisab, seda rohkem muutub selle maitse ja värv.
Serveerimine
Rabarberikisselli serveerimiseks on mitmeid võimalusi. Kõige tavalisem on serveerida seda külma vee või jääga. Võite ka lisada mõned värsked marjad või puuviljad, et anda sellele rohkem maitset ja värvi.
Kui soovite seda serveerida magustoiduna, võite lisada ka mõned koorevahud või jäätisekuubikud. Samuti võite seda serveerida koos mõne küpsise või kookiga.
Üks oluline asi, mida tuleks meeles pidada, on see, et rabarberikissell on kõige parem värskelt valmistatud. Kui see seisab liiga kaua, võib see kaotada oma maitse ja tekstuuri.
Kokkuvõttes on rabarberikissell suurepärane jook või magustoit, mida saab hõlpsasti valmistada ja serveerida. Kui soovite seda säilitada, tuleks seda hoida külmkapis kaetud mahutis ja tarbida võimalikult kiiresti.
Rabarberikisselli ajalugu
Rabarberikissell on üks populaarsemaid magustoite Eestis. See on hapukas ja värske ning sobib suurepäraselt suviseks jahutuseks. Kuid millal see magustoit esimest korda loodi?
Rabarberikissell on pärit Skandinaaviast, kus seda on juba sajandeid valmistatud. Esimesed kirjalikud tõendid rabarberi kasutamise kohta toidus pärinevad 17. sajandist. Siiski ei ole teada, millal täpselt rabarberikissell loodi.
Kissell on magustoit, mis on valmistatud marjadest, puuviljadest või mahladest. Kisselli valmistamiseks kasutatakse tärklist, mis muudab magustoidu paksuks ja läikivaks. Rabarberikissell valmistatakse rabarberimahlast, suhkrust ja tärklisest. Seda serveeritakse tavaliselt külmana koos värskete marjade või koorega.
Rabarberikissell on Eestis väga populaarne magustoit. Seda valmistatakse tavaliselt kevadel ja suvel, kui rabarberid on saadaval. Rabarberikissell on suurepärane viis kasutada ära hapukaid rabarbereid ning see on ka tervislik magustoit, kuna rabarberid sisaldavad palju kiudaineid ja vitamiine.
Kokkuvõttes võib öelda, et rabarberikissell on pärit Skandinaaviast ja on olnud populaarne magustoit juba sajandeid. Eestis on see magustoit eriti armastatud ning seda valmistatakse kevadel ja suvel, kui rabarberid on saadaval.