Vatikan on unikaalne paik maailmas, kuna see moodustab maailma väikseima iseseisva riigi. See asub Roomas, Itaalias ja on paavsti residents ning Rooma katoliku kiriku keskus. Vatikani linna suurus on vaid 0,44 ruutkilomeetrit, muutes selle üheks kõige kompaktsemaks riigiks maailmas.

vatikan

Riigikord

Vatikan on absoluutse monarhiaga riik, kus paavst on riigi pea ja ühtlasi ka Rooma katoliku kiriku juht. Paavst omab täielikku võimu ning tema ametiaeg kestab seni, kuni ta otsustab tagasi astuda või surra. Paavsti valimine toimub konkläävis, kus kardinalid kogunevad, et valida uus paavst. Vatikani õigusaktid koosnevad peamiselt kanonilisest õigusest.

Ajalugu

Vatikanil on rikkalik ajalugu, mis ulatub tagasi Rooma impeeriumi aega. See oli alguses osa Rooma riigist, kuid aastal 1929 sõlmiti Lateraani leping, mis tunnustas Vatikani linna iseseisva riigina. Sellega tagati ka paavstile täielik suveräänsus ja usuline autonoomia.

Mida teha ja näha Vatikanis

Vatikanis on palju põnevaid kohti, mida külastada ja avastada. Üks peamisi vaatamisväärsusi on Püha Peetruse basiilika, mis on üks suurimaid ja ilusamaid kirikuid maailmas. Külastajad saavad imetleda basiilika muljetavaldavat arhitektuuri, Michelangelo kuulsat “Laatsaretti” ning kõrgemale tõustes nautida suurepäraseid vaateid Vatikanile ja Roomale.

Booking.com

Teine oluline koht on Vatikani muuseumid, kus on välja pandud rikkalik kunstikogu alates antiikajast kuni renessansini. Külastajad saavad näha kuulsaid maale nagu Michelangelo “Loomine” Sixtuse kabelis ja Rafaeli “Athena kool” Stanza della Segnatura ruumis.

vatikan

Majutus

Vatikanis on mitmeid võimalusi majutuseks. Külastajad võivad leida hotelle ja apartemente Vatikani lähedal, mis pakuvad mugavat ja lähedast ligipääsu linna peamistele vaatamisväärsustele. Mõned populaarsed piirkonnad majutuseks on Prati ja Trastevere, kus on palju restorane, kohvikuid ja poode.

Ülevaade Vatikanist

Vatikan on püha paik, kus kultuur, religioon ja ajalugu põimuvad ühte. Sellel on eriline atmosfäär, mis köidab külastajaid üle kogu maailma. Vatikan on oluline sihtkoht paljudele palveränduritele, kunstihuvilistele ja ajaloohuvilistele.

Loodus

Vatikan asub Tiberi jõe lähedal ning selle ümbrus on kaunis ja roheline. Vatikani aiad pakuvad rahu ja vaikust ning on suurepärane koht jalutamiseks ja lõõgastumiseks. Külastajad võivad nautida ka lähedal asuvat Rooma linnaparki Villa Borghese’i, kus on lai valik rohelisi alasid, järvi ja ilusaid aianduslikke kompositsioone.

Millal on parim aeg Vatikani külastamiseks?

Parim aeg Vatikani külastamiseks on kevad ja sügis, kui ilm on mõõdukas ja turistide hulk on veidi väiksem. Suvel võib Vatikan olla väga rahvarohke, eriti Püha Peetruse basiilika külastamisel. Soovitatav on varakult broneerida ekskursioonid ja piletid, et vältida pikki järjekordi.

Mille poolest on Vatikan kuulus?

Vatikan on kuulus mitmel põhjusel. See on paavsti residents ja Rooma katoliku kiriku keskus, mis on maailmas suurima liikmeskonnaga kirik. Lisaks on Vatikan tuntud oma rikkaliku kunstipärandi poolest, sealhulgas Michelangelo kuulsate freskode ja skulptuuridega. Vatikan on ka tähtis paik palveränduritele, kes soovivad kogeda usulist õhkkonda ja osaleda paavsti juhitavatel teenistustel.

Kes juhib Vatikani linna?

Vatikani linna juhib paavst, kes on Rooma katoliku kiriku pea. Paavst on nii vaimne kui ka poliitiline liider ning tal on täielik võim Vatikani linna üle. Lisaks paavstile on Vatikani linna juhtimisel ka mitmed ametlikud osakonnad ja ametnikud.

Kas Vatikan on riik?

Jah, Vatikan on maailma väikseim iseseisev riik. Aastal 1929 sõlmitud Lateraani lepingu alusel sai Vatikani linna tunnustatud iseseisva riigina, millel on oma territoorium, valitsus ja suveräänsus. Vatikanil on ka oma posti- ja rahandussüsteem ning ta omab diplomaatilisi suhteid teiste riikidega.

Categorized in: