Akende pesu on oluline hooldustoiming, mis tagab klaaspindade esteetika ja pikaealisuse. Puhtad aknad parandavad nii kodu kui kontori välisilmet ja lasevad rohkem valgust siseruumidesse, muutes keskkonna meeldivamaks ja elavamaks. Klaaside regulaarne puhastamine aitab eemaldada kogunenud mustuse, tolmu ja muud saasteained, mis võivad klaasi järk-järgult kahjustada.

Erinevad meetodid aknapesuks võivad sõltuda hoone kõrgusest ja akende asukohast. Juurdepääsetamatutele või kõrgel asuvatele akendele võidakse kasutada spetsiaalset varustust, näiteks teleskoopsüsteeme.

Kvaliteetne aknapesu võib hõlmata lisaks klaaspinna puhastamisele ka aknaraamid, tuulekaasid ja aknalaudu. Olenevalt teenusepakkujast võivad olla võimalused erinevate pesuvariantide vahel – alates säästuvariantidest kuni põhjalike teenusteni, mis hõlmavad akendest tuleneva mustuse täielikku eemaldamist.

Aknapesu põhitõed

akende pesu

Aknapesu on asendamatu protsess, mis tagab akende läbipaistvuse ja hea väljanägemise. Regulaarne puhastus eemaldab efektiivselt mustuse ja tolmukihi, mis klaasile koguneda võivad. Aknapesu hõlmab mitmeid etappe, mille hulgast levinumad on toodud alljärgnevalt:

 • Niisutamine: Akende pinnad kaetakse veega, et pehmendada mustust.
 • Puhastamine: Eemaldatakse kõik pinnale kogunenud mustus, kasutades selleks sobivaid aknapesu vahendeid.
 • Loputamine: Pinnalt eemaldatakse seebi ja mustuse jäägid.
 • Kuivatamine: Veendutakse, et klaasid jääksid triibuvabaks, kasutades kuivatamiseks spetsiaalseid kummilabidaid või mikrokiud lappe.

Lisaks klaaspaneelidele tuleb tähelepanu pöörata ka aknaraamide puhtusele. Raamid koguvad tihti tolmu ja mustust, mis võib vähendada akende üldist esteetilist muljet ja funktsionaalsust.

Puhtus on oluline niivõrd esteetika kui ka hügieeni seisukohast. Seega peaks aknapesu olema korrapärane tegevus, olgu siis kodudes või ärihoonetes. On olemas teenusepakkujaid, kes spetsialiseeruvad akende puhastamisele professionaalse varustuse abil, sealhulgas kasutatakse alpinismitehnikaid ja teleskoopsüsteeme.

Investeerimine kvaliteetsesse aknapesu teenusesse tagab pikaajalise läbipaistvuse ja säiliva puhtuse, olles seega kasulik investeering iga hoone hooldusplaani.

Akende pesu etapid

Akende pesemine on protsess, mis nõuab õiget tehnika ja järjekorra järgimist. Hea ettevalmistus, korrektne puhastamine ja korralik järeltöötlus tagavad laitmatult puhtad aknad.

Ettevalmistus

Enne akende pesemist tuleks hinnata töö keerukust ja kõrgust. See aitab otsustada, kas on vajadus kasutada redelit, tõstukit või teleskoopsüsteemi. Esmalt eemaldada tolm ja mustus aknaraamidelt ning aknalaudadelt. Oluline on kontrollida ka ilmaolusid, kuna tugev päike või külm võivad puhastustulemust mõjutada.

Puhastamine

Puhastamisel alustatakse aknaraamide ja klaasipindade pesemisest. Tavapäraselt kasutatakse mikrokiust lappi ja akende pesuks mõeldud lahust, mis võib sisaldada alkoholi. Kõrgemal asuvate akende puhul on teleskoopsüsteem tihti hädavajalik, võimaldades turvaliselt ja efektiivselt klaaspindu puhastada.

Järeltöötlus

Peale pesemist tuleb aknad korralikult kuivatada, et vältida triipude teket klaasil. Mikrokiust lapp või spetsiaalne akende kuivataminesriba on siinkohal abiks. Kui kõik pinnad on põhjalikult puhastatud ja kuivatatud, tagastavad aknad ruumidele selge vaate ja maksimaalse valguse.

Eluaseme tüüp ja akende pesu

akende pesu

Erinevat tüüpi eluasemete ja hoonete puhul on akende pesu vajadused ja tehnikad erinevad. Oluline on arvestada maja struktuuri, ligipääsetavuse ja klaaside tüübiga, et tagada parim tulemus.

Eramajad

Eramajade puhul on akende pesu sageli lihtsam, sest ligipääs akendele on tavaliselt hõlpsam. Pesu saab läbi viia nii kevadel kui ka sügisel, et eemaldada klaasidelt mustus ja anda eramajale värske ilme.

Korterid

Korterite akende pesemine võib nõuda erilahendusi, kuna aknad võivad asuda kõrgemal ning ligipääs neile on piiratud. Töid teostavad professionaalid, kes kasutavad tõstukeid või tööstusalpinismi tehnikaid, et tagada turvaline ja tõhus puhastus.

Kontorihooned ja fassaadid

Büroo- ja ärihoonete, sh klaasfassaadide, pesemisel tuleb rõhku panna professionaalsele lähenemisele. Sageli kasutatakse tõstukeid ja spetsiaalset varustust, et jõuda kõikide akendeni olenemata nende kõrgusest. Samuti arvestatakse hoone fassaadide eripäradega.

Tööstusalpinism

Tööstusalpinism võimaldab puhastada klaaspindasid kättesaamatus kõrguses. See on oluline, kui tavapärane igapäevane koristus ei ole piisav või kui ligipääs akendele nõuab erilisi turvameetmeid ja oskusi.

Lisateenused

Lisaks akende pesule pakutakse mitmeid lisateenuseid, nagu päikesepaneelide pesu, ökoloogiline katuse puhastus ja lumekoristus. Need teenused aitavad tagada hoone üldise puhtuse ja korrashoiu.

Hind kodu või kontori akende pesemise eest sõltub paljudest teguritest nagu akende suurus, akende tüüp, ja ligipääsetavuse keerukus. Eesti puhul võib akende pesemine tõstukilt olla vajalik, kuid see võib kaasa tuua täiendavaid kulusid, kuna selleks võib vajada liikluse sulgemist. Korteriühistute, koolide, lasteaedade ja ärihoonete puhul võivad kehtida eripakkumised, kus hind sõltub töö mahust ja keerukusastmest.

Turvalisus ja töövahendid

Akende pesu nõuab ohutusmeetmete põhjalikku järgimist ning kvaliteetsete töövahendite kasutamist. Ettevõtte maine ja töötajate ohutus sõltuvad korrektselt valitud vahenditest ja turvaprotokollidest.

Redeli kasutamine

Redeliga töötamine eeldab stabiilset alust ning õiget paigutust. Redeli ülaosa peab olema vastu stabiilset tugipunkti ning redelilt akende pesemisel tuleb järgida, et redeli kalde nurk oleks ohutu ja redel ise ei libiseks. Töötades on vajalik kasutada turvavööd või muid isikukaitsevahendeid.

Tõstukiga töötamine

Akende pesemine tõstukilt nõuab kvalifitseeritud spetsialistide tegevust. Tõstuki kasutamine võimaldab jõuda kõrgemate akendeni, kuid selle käitamine eeldab vastavat väljaõpet ja tihti ka kindlustuse olemasolu. Professionaalid peaksid tagama, et tõstukit kasutataks vastavalt kehtestatud turvanõuetele ja et tööala oleks ohutuse tagamiseks piisavalt eraldatud.

Teleskoopsüsteem ja puhastusvahendid

Filtreeritud veega teleskoopvars võimaldab pesta aknaid ilma redelit või tõstukit kasutamata. Teleskoopsüsteemiga töötades peavad ettevõte ja selle töötajad veenduma, et süsteemi osad oleksid korrektselt ühendatud ja süsteem ise töökindel. Puhastusvahenditena eelistatakse kvaliteetseid mikrokiudlappe ning spetsiaalseid aknapesuvahendeid, mis ei kahjusta akna pindasid ning tagavad triipudevaba tulemuse.

Akende pesu sagedus

Akende pesemine on oluline hooldustegevus, mis tagab puhtad ja selge vaate pakkuvad aknad. Akende pesu sagedus sõltub sageli elukeskkonnast ja ilmastikuoludest. Tavaliselt soovitatakse aknaid pesta vähemalt kaks korda aastas – kevadel ja sügisel.

Miks on sagedus oluline?

 • Ilmastikumõjutused: Tugev tuul, saaste ja vihmasadu võivad aknaid oluliselt määrida.
 • Keskkond: Linna tiheda liiklusega aladel võib olla vajalik akende pesemist teostada sagedamini kui vaiksemates piirkondades.

Tegurid, mis mõjutavad akende pesu sagedust:

 1. Määrdumisaste
 2. Akende asukoht ja kasutus
 3. Ehitise tüüp ja akende kättesaadavus

Kui aknad määrduvad kiiremini, võib olla vajalik sagedasem pesu. Näiteks ärihoonetel või suurte klaasfassaadidega hoonetel, kus aknad puutuvad kokku rohkete välismõjudega, võib vajalikuks osutuda nende sagedasem puhastamine. Eramajade puhul peetakse silmas ka mikrovahesid ja raamiääri, mis võivad vajada erilist tähelepanu.

Hinnastamine ja teenuse tellimine

Akende puhastamise teenuse tellimisel on oluline mõista hinna kujunemist ja valida usaldusväärne ettevõte. Tellimisprotsess on lihtne ning klientidel on võimalus valida ökonoomiliste ja ökoloogiliste valikute vahel.

Hinna kujunemine

Hinna kujunemisel on peatähtsad tegurid nagu kõrgus, töö keerukus ja puhastatava pindala suurus. Minimaalne hind akende pesu teenuste eest on tavaliselt alates 50 eurost, kuid see võib varieeruda sõltuvalt aastaajast ja nõutavatest lisateenustest.

Teenuse Pakkujad

Valides teenuse pakkujat, on soovitatav eelistada ettevõtteid, millel on tugev maine ja kogemus. Klientide tagasiside ja koristusfirma varasem töökogemus on kvaliteetse teenuse saamiseks kriitilise tähtsusega. Mõned ettevõtted pakuvad ka eripakkumisi näiteks korteriühistutele, koolidele ja ärihoonetele.

Aknaid ümbritsev aluspinna puhastamine

Akende pesemise juures on oluline ka aknaid ümbritseva aluspinna, sealhulgas aknalaudade korrashoid ja puhastus. Aastate jooksul võivad aknalaudadele koguneda tolm, mustus ja muu prahi, mis võivad saastata akende pindasid ja takistada puhta tulemuse saavutamist.

Alustamine:

 • Enne aknapesu alustamist tuleks aknalaud ja selle ümbrus pühkida pehme harja või tolmuimejaga, et eemaldada lahtine mustus ja tolm.
 • Järgmisena tuleks valida sobiv puhastusvahend, mida võib kasutada nii klaaspindadel kui ka aknalaudadel ilma pindu kahjustamata.

Puhastusprotsess:

 1. Pihustage puhastusvedelikku hoolikalt üle kogu aknalaua pinna.
 2. Puhastage aknalaud pehme lapi või mikrokiudlapiga, et mitte kriimustada pindasid.

Tähelepanu:

 • Eriti määrdunud aknalaudades võib kasutada lahust, mille valmistamiseks segatakse vesi ja puhastusvahend.
 • Veenduge, et puhastusvahend ei satuks akna liistudele ega kahjustaks akna viimistlust.

Lõppviimistlus:

 • Pärast puhastusvahendi kasutamist tuleks kogu pind üle loputada puhta veega.
 • Kuivatage aknalaud kuiva ja pehme lapiga, et eemaldada kõik puhastusvedeliku jäägid.

Korrapärane aknalaudade puhastamine aitab säilitada akende esteetilist välimust ja tagab parema vaate läbi klaasi. Puhastades aknalaudu metoodiliselt ja õigete vahenditega, tagatakse akendele kauakestev sära ja selgus.

Hoolduskoristus ja akende pesu

Hoolduskoristus on järjepidev ja igapäevane puhastustegevus, mis on hädavajalik nii era- kui äripindade korrektsuse ja hügieeni säilitamiseks. See hõlmab endas igapäevast koristust, sealhulgas prügi koristamist, tolmu pühkimist, põrandate puhastamist ja tualettruumide hügieeni tagamist. Eripuhastustööd, nagu akende pesu, on sama olulised, kuivõrd need tagavad aknapindade läike ja puhtuse, parandades sellega hoone välisilmet ja sisemist valgusküllasust.

Kuigi akende pesu võib tunduda lihtsa ülesandena, eeldab see tegelikult asjatundlikkust ja õigeid puhastusvahendeid. Professionaalsed puhastusteenuste pakkujad soovitavad aknaid pesta vähemalt kaks korda aastas — kevadel ja sügisel, et eemaldada kogunenud tolmu, mustuse ning ämblikuvõrgud. Parema tulemuse saavutamiseks kasutatakse eripuhastusinventari, mis tagab akende põhjaliku puhastamise nii seest kui väljast.

Siin on mõningad põhiaspektid akende pesemisel:

 • Sagedus: Vähemalt kaks korda aastas
 • Puhastusinventar: Spetsiaalselt aknapesuks mõeldud töövahendid
 • Teenuse ulatus: Akende pesemine nii seest kui väljast
 • Lisaväärtus: Parandab valgusküllasust ja hoone väljanägemist

Tähelepanu pööramine professionaalse akende pesu teenusele aitab ka pikendada akende kasutusiga, hoides ära kahjustusi, mis võivad tuleneda ebasobivatest puhastusvahenditest või -meetoditest.

Categorized in: