Tomatisordid on põnevalt mitmekesine rühm, mis pakub erinevaid maitse-, värvi- ja kujuvariatsioone. Nende seas leidub sorte, mis on aretatud spetsiaalselt kasvuhoone tingimustesse, samas kui teised tomatid eelistavad avamaad või isegi aknalauda. Eestis on aretatud ka omamaiseid sorte, mis on kohandunud siinse kliima ja kasvutingimustega, muutes need haiguskindlamaks ning vähenõudlikumaks.

Kasvuhoonetes populaarsed tomatitaimed võivad olla kõrgekasvulised, mis vajavad toestamist ja moodustavad saaki pikema aja jooksul. Madalakasvulised sordid sobivad hästi rõdule või pottidesse, neid on lihtsam hooldada ning tihtipeale valmivad sellised tomatid varasemalt. Erinevates tingimustes kasvatamiseks sobivate tomatite leidmisel on oluline arvestada nii maitse-eelistusi kui ka kasvukohta, et tagada parim saagikus ja viljade kvaliteet.

Tomatitaimede valik ja nende eest hoolitsemine pakub rohkelt võimalusi erinevate maitseelamuste kogemiseks ning aiatöö rõõmude nautimiseks. Olgu eesmärgiks rikkalik saak suveks või lihtsalt ilusad tomatid aknalaual, õigete sortide valimine on edu võtmeks.

Tomatisordid Eestis

Tomatisordid

Eesti kliimas kasvatatakse mitmeid tomatisorte, millest osad on aretatud kohaliku taimekasvatusinstituudi poolt ning mõned on populaarsed rahvusvahelised sordid. Eestis aretatud sordid on sageli haiguskindlamad ja varajaste saagikandmisomadustega, mis on oluline ebasoodsa ilmastikuga aastatel.

Kodumaised tomatisordid

Kodumaiste tomatisortide hulka kuuluvad näiteks ‘Ingrid Bender’ ja ‘Piibe F1’, mis on tuntud oma vastupidavuse ja hea maitse poolest. Need sordid on aretatud spetsiaalselt Eesti oludes, arvestades meie kliimat ja suvepikkust. ‘Visa F1’ on teine näide, mis on populaarne oma tugevate taimede ja hea saagikuse tõttu. Eesti Taimekasvatuse Instituudis aretatud sordid on hinnatud kohalike aednike seas.

Populaarsed tomatisordid

Kuigi kodumaiste sortide valik on rikkalik, eelistavad paljud aednikud ka välismaiseid sorte, mis on end tõestanud ka Eesti tingimustes. Sortide hulka kuuluvad näiteks ‘Moneymaker‘, mis on tuntud oma suure ja maitsva vilja poolest, ‘Golden Königin‘, mis toodab kuldseid tomateid, ja ‘Lemon Boy’, mis on silmapaistev oma kollaste viljadega. Suurviljalised sordid nagu ‘Marmande‘ ja ‘Härjasüda‘ on samuti leidnud tee paljude aednike südamesse, tänu oma mahlakatele ja suurtele viljadele. Need rahvusvaheliselt populaarsed tomatisordid on leidnud koha Eesti kasvuhoonetes ja aedades.

Kasvatamise alused

Tomatite kasvatamine nõuab teadmisi ja tähelepanu, eriti kui tegemist on seemnete valiku, kasvuhoone kasutamise ja avaõhu tingimustes toimetamisega. Järgnevatel alamjaotistel keskendutakse konkreetsetele aspektidele, mis on olulised eduka saagi tagamiseks.

Seemnete valik

Seemnete valik mõjutab otseselt taime tervist ning saagi kvaliteeti. Oluline on valida hea haiguskindlusega seemned, kuna tugevad taimed on elujõulisemad ja vastupidavamad keskkonna stressoritele. Eelis tuleks anda haiguskindlamatele sortidele, mis on kohandatud kohaliku kliima eripäradega.

Kasvuhoones kasvatamine

Kasvuhoones tomatisortide kasvatamine tagab stabiilsema kliima ja pikendab kasvuperioodi. Hea tulemuse saavutamiseks tuleb tähelepanu pöörata kasvuhoone või kiletunneli valikule, samuti mulla ettevalmistusele ja kütteta kasvuhoone puhul temperatuurirežiimile. Polükarbonaat-kasvuhooned on vastupidavad ja tagavad optimaalse valgustuse ning temperatuuri.

Avamaa Kasvatamine

Avamaal kasvatamisel tuleb arvestada kohalike kliimatingimustega ning valida sordid, mis on vastupidavad väliskeskkonna muutustele. Avamaa kasvatamine vajab täiendavat tähelepanu taime toestamisel ja haiguste ennetamisel, kuna taimed on rohkem haiguste ja kahjurite rünnaku ohvrid võrreldes kasvuhoonetaimedega.

Tomatite liigitus

Tomatisordid

Tomatisordid on liigitatud erinevate tunnuste alusel, mis võimaldab aednikel valida sobivaima sordi oma vajadustele. Liigituse peamised kriteeriumid hõlmavad taime kasvutüüpi, valmimisaja ning vilja kuju ja värvi.

Kasvutüübi järgi

Indeterminantne tomatisordid kasvavad pidevalt ja annavad saaki jooksvalt terve kasvuperioodi vältel. Nad vajavad tuge ning piiramatult kasvuruumi. Determinantne sordid kasvatavad kindla pikkusega võrseid, mille tipud lõpetavad kasvu viljade valmides – neid on lihtsam hallata piiratud ruumis. On ka pooldeterminantseid sorte, mis on kasvult vahepealsed, andes kõrgekasvulistele ja madalakasvulistele sortidele omaseid tunnuseid.

Valmimisaja järgi

Valmimisaja alusel jagatakse tomatisordid kategooriatesse: väga varajane, varajane, ja keskvarane. Väga varajased sordid küpsevad kiiresti nii lühikese suvega piirkondades kui ka kiire saagi soovil. Varajased sordid jõuavad valmida veidi hiljem ja on tavaliselt vastupidavamad ebasoodsatele ilmastikutingimustele. Keskvarased sordid võtavad kauem aega, kuid toovad üldiselt suurema saagi.

Vilja kuju ja värv

Tomatite viljad eristuvad nii reasiseselt kui ka välistest omadustest. Kuju poolest leidub lapikümaraid tomateid, mis on klassikalise tomati kuju esindajad, samuti on tuntud härjasüdame laadse kujuga tomateid, mis on suured ja mahlased. Värvipalett ulatub klassikalisest erepunasest kuni kirevate ja ebatavaliste toonideni, pakkudes sortide visa mitmekesisust nii maitsele kui ka silmale.

Saagikuse suurendamine

Tomatite kasvatamisel on saagikuse suurendamine peamine eesmärk. Maksimaalse saagi saavutamiseks tuleb järgida teatud kasvatusvõtteid ning kasutada sobilikke väetisi.

Taimede hooldus

Õige taimede hooldus on hädavajalik suure saagi saavutamiseks. Tomatitaimede korral peab tagama piisava valgustatuse; iga taime lehed vajavad piisavalt päikesevalgust. Oluline on ka taimede regulaarne harvendamine, et vähendada varjutust ja suurendada õhuvoolu, mis omakorda vähendab haiguste riski.

Latvade kärpimine aitab suunata taime energiat viljade kasvuks, mitte üleliigsete võrsete kasvatamiseks. Eemaldada tuleks mitte ainult alumised lehed kuni 30 cm ulatuses maapinnast, vaid ka ebavajalikud külgvõrsed.

Väetamine ja kastmine

Tomatitaimede nõuetekohane väetamine ja kastmine on saagikuse seisukohalt üliolulised. Kanasõnniku ja komposti kasutamine pakub taimedele vajalikke toitaineid ja parandab mulla struktuuri. Taimede kasvuperioodil võib kasutada ka nõgesekääritist, mis on hea looduslik väetis.

On oluline väetada tasakaalustatult ning järgida soovitatud väetise koguseid, et mitte taimi kahjustada. Tomatitaimed vajavad regulaarset, kuid mitte liigset kastmist. Vee liiast tuleb hoiduda, sest see võib soodustada haiguste teket ning lahjendada viljade maitset. Optimaalne kastmine toetab hea maitsega ja saagika vilja kasvu ning aitab säilitada tomatite saagikust kogu korje hooaja vältel.

Taimede kaitsmine

Tomatisortide kasvatamisel on oluline tagada taimede vastupidavus haigustele ja muudele väljakutsetele, et saavutada tugeva kasvuga ja transpordikindla saagi.

Haiguskindlus

Tomatisordide aretuses on haiguskindlus kesksel kohal. Eestis aretatud taimed, nagu tomatisort ‘Pille’, on loodud arvestades siinseid kliimatingimusi, mis aitab taimedel paremini vastu seista haigustele nagu terma ja mato. Haiguskindlad sordid tagavad mitte ainult elujõulisema kasvu, vaid vähendavad ka vajadust keemiliste taimekaitsevahendite järele.

Tomatitaimed on aretatud selliselt, et need taluksid paremini vedu, mis on transpordikindluse seisukohalt kriitilise tähtsusega. Tugeva kasvuga sordid, nagu need, mis on loodud kasvuhoonetes kasvatamiseks, omavad tihti ka jäigemaid varsi ja vastupidavamaid vilju, mis aitab vähendada kahjustuste teket transportimisel.

Turustamine ja kasutamine

Tomatisortide turustamine ja kasutamine hõlmavad laia valikut tegevusi alates tellimisest kuni korjeni. Eesmärk on tagada tomatite kõrge kvaliteet ja transpordikindlus, et tarbijateni jõuaksid värskeimad ja maitsvaimad viljad.

Erilised sortid

Tomatite mitmekesisus on aednike ja tarbijate jaoks suur väärtus. Eriliste sortide, nagu ‘Marmande’, ‘Goldene Königin’ ja ‘Lemon Boy’, hulgas leidub nii suurepärase maitsega kui ka visuaalselt ahvatlevaid eksemplare. ‘Marmande’ on tuntud oma sügava maitse poolest, samas kui ‘Goldene Königin’ pakub erksat värvi ja peent maitset ning ‘Lemon Boy’ rõõmustab oma eritellimusena leitava kuldse värvusega. Need sordid sobivad suurepäraselt nii värske salati valmistamiseks kui ka erinevate roogade maitsestamiseks.

Konserveerimine ja tarbimine

Konserveerimine võimaldab tomatite hooaja saaki säilitada kauemaks. Turustajad ja tarbijad hindavad sortide, näiteks ‘Malle’, maitseomadusi, mis teevad sellest hea kandidaadi nii kuumtöötlemiseks kui ka purki panemiseks. Tomatite korje toimub tavaliselt tipphetkel, et tagada viljade parim väga hea maitsega kvaliteet ja transpordikindlus. Tarbija laual jõuavad tomatid kas värske aiasaadusena või töödeldud kujul, olles kasutusel nii igapäevases toiduvalmistamises kui ka pidulikel puhkudel.

Lõppsõna

Tomatisortide valik on oluline samm iga aedniku jaoks, kes soovib saavutada parima saagi oma aias. On kasulik mõista, et sordi valik sõltub mitmest tegurist, sealhulgas kasvutingimustest, kohalikust kliimast ja haiguskindlusest. Eesti kliimas on levinud haiguste suhtes vastupidavad sordid, nagu näiteks kodumaine sort ‘Malle’ F1, mis sobib kasvatamiseks avamaal või ‘Terma’, mis on tunnustatud oma varajase valmimisaja tõttu.

Aednikud üle Eesti, kaasa arvatud Jõgeva piirkonnas, peavad arvestama kohalike ilmastikutingimustega. Varajane külvamine ja haiguskindlate sortide valimine aitab kaasa edukale saagikoristusele. On soovitatav teha valik sordirikkusest, mis on spetsiaalselt aretatud kohalikku kliimasse sobivaks, et tagada tomatite hea elujõud ja maitseomadused.

Tomatikasvatus nõuab pühendumust ja teadmisi. Erinevaid sorte tutvustavad artiklid ja aiandusalased soovitused võivad olla hindamatuks abiks, et mõista igasuguseid nüansse, mis kaasnevad tomatite kasvatamisega. Targalt valitud tomatitaimed annavad aednikele rahuldust ja naudingut nii kasvatusprotsessis kui ka maitsvate viljade koristamisel.

Categorized in: