Kevad on looduse jaoks üks imeline aeg. Päikesepaiste muudab kõik ilusamaks ja rohelisemaks. Puud ja põõsad hakkavad õitsema, linnud laulavad ning mesilased koguvad õietolmu. Samuti on kevad see aeg, mil tuleb ära teha kevadised aiatööd.

Kevadiste aiatööde hulka kuulub taimede ettekasvatamine, mulla ettevalmistamine, umbrohu tõrje ja istutamine. Käesolevas artiklis anname teile ülevaate kõige olulisematest kevadistest aiatöödest, mis aitavad teil oma aeda kauniks muuta.

Istutamine

Kevad on parim aeg uute taimede istutamiseks. Enne istutamist kontrollige kindlasti mulla seisukorda ja parandage seda vastavalt vajadusele. Lisage mullale vajalikke toitaineid, nagu näiteks lämmastik, fosfor ja kaalium, et taimed saaksid kasvamiseks piisavalt toitaineid. Istutage taimed õigesse sügavusse, nii et nende juured oleksid kaetud mullaga. Ärge unustage ka taimede kastmist, et need saaksid vajaliku niiskuse ja kasvuks vajaliku vee.

kevadised aiatööd

Muru hooldamine

Kevadel on aeg muru hooldamiseks. Eemaldage murult surnud lehed, oksad ja muu prügi. Seejärel tehke murule korralik niitmine, et eemaldada surnud muru ja võsa. Samuti saate murule väetist lisada, et tagada muru tervislik kasv. Kui muru on suurem, siis tasub kasutada trimmerit, et pääseda ligi nendele kohtadele, kuhu muruniiduk ei jõua.

Lehtede ja oksade pügamine

Pärast talve on paljud taimed üle kasvanud, mistõttu tuleb neid pügada. Eemaldage surnud oksad ja veenduge, et taimed oleksid korralikult pügatud. Lehtede ja okste pügamine tagab taimele piisava õhuringluse ja päikesevalguse, mis on vajalik tervislikuks kasvuks.

kevadised aiatööd

Kastmine

Kevadised vihmad võivad olla ebaregulaarsed, seega on vajalik kasta oma taimi vastavalt vajadusele. Kui aed on suurem, siis tasub kasutada niisutussüsteemi, mis tagab taimedele vajaliku niiskuse. Ärge unustage ka kasta oma taimepotte, et need saaksid piisavalt vett.

Aiamööbli puhastamine

Kevad on ka suurepärane aeg aiamööbli puhastamiseks. Eemaldage mööblilt mustus ja pori ning peske see seebiveega puhtaks.

Eemalda umbrohi

Umbrohi on iga aedniku nuhtlus, kuid kevadel on eriti oluline eemaldada kõik umbrohud, mis võivad segada sinu taimede kasvu. Käi regulaarselt läbi oma aia ja eemalda kõik taimed, mis sulle ei meeldi või mis näivad olevat umbrohud. Kindlasti tuleks umbrohi eemaldada enne, kui see jõuab õitsema hakata ja seemneid tootma.

Lisa multši

Multšimine on suurepärane viis taimede kasvu toetamiseks ja umbrohu kasvu vähendamiseks. Lisa multši oma aia kõigepealt peenardele ja potitaimedele. Multšimine aitab hoida mullatemperatuuri tasakaalus, säilitada niiskust ja vähendada umbrohu kasvu. Kui kasutad multši, siis kindlasti kasuta looduslikku multši, nagu näiteks koorepurust, lehehakatist või saepuru.

Tee istutusplaani

Kevadised aiatööd on suurepärane aeg uute taimede istutamiseks. Tee kindlaks, milliseid taimi soovid oma aeda istutada ning koosta istutusplaan. Võta arvesse taimekasvu kõrgust ja laiust ning istuta taimed vastavalt nende vajadustele. Mõtle ka sellele, milline peaks olema taime paigutus, et taimekasv oleks optimaalne.

Pööra tähelepanu taimekahjuritele

Kevadine aeg toob sageli kaasa taimekahjurid. Ennetamaks taimede kahjustamist, tasub käia regulaarselt läbi oma aed ning jälgida taimede seisukorda. Kui märkad taimelehedel putukaid või haigusnähte, siis tuleks need kohe eemaldada või taim pritsida looduslike putukatõrjevahenditega.

Kokkuvõte

Kevad on suurepärane aeg aiatöödeks ning taimekasvu jälgimiseks. Kui soovid oma aeda tervislikumaks muuta ning oma taimi õigesti hooldada, siis jälgi juhiseid, mis siin artiklis olid.

Categorized in: