Bali saar on Indoneesias asuv saar, mis on üks populaarsemaid turismisihtkohti maailmas. Saar on tuntud oma ilusate randade, kireva ööelu, suursuguste templite ja sõbralike kohalike elanike poolest. Bali on kahtlemata kõige kuulsam ja populaarsem Indoneesias asuv saar, mis on ümbritsetud India ookeaniga.

Bali saar on suuruselt 2,5 korda suurem kui Saaremaa ja sellel elab üle 4 miljoni inimese. Saare kliima on troopiline, mis tähendab, et aasta läbi on soe ja niiske. Saare loodus on väga mitmekesine, seal on nii džungleid, riisipõlde kui ka vulkaane. Bali on tuntud ka oma jooga- ja meditatsioonikeskuste poolest, kus saab nautida rahu ja vaikust.

Bali saar on hea koht puhkamiseks, kui soovite nautida troopilist kliimat, ilusaid randu ja kohalikku kultuuri. Saarele saab lennata enamikust maailma suurematest linnadest ja seal on palju erinevaid majutusvõimalusi, alates luksushotellidest kuni odavate hosteliteni. Bali on kindlasti unustamatu kogemus kõigile, kes otsivad midagi uut ja põnevat.

Bali Saare Ajalugu

Bali saare ajalugu ulatub tagasi kiviaega, kus arvatakse, et esimesed asukad saabusid umbes 3000 eKr. Saare ajalugu on tihedalt seotud hinduismi ja budismiga, mis jõudsid saarele 1. sajandil pKr.

Bali saare ajalugu on täis põnevaid sündmusi ja kultuurilisi muutusi. Saar on olnud läbi aegade kaubanduskeskuseks, kus on käinud kauplemas nii hiinlased, araablased kui ka eurooplased.

Bali saare ajaloo oluline verstapost on kahtlemata 1906. aasta, mil saarele saabusid hollandi kolonisaatorid. Hollandi koloniseerimine kestis kuni 1949. aastani, mil Indoneesia saavutas iseseisvuse.

Tänapäeval on Bali saar tuntud kui üks populaarsemaid turismisihtkohti maailmas. Saar on tuntud oma kaunite randade, rikkaliku kultuuripärandi ja maaliliste riisipõldude poolest. Lisaks on Bali saar tuntud ka oma ainulaadse köögi ja käsitööde poolest.

Kokkuvõttes on Bali saare ajalugu rikas ja mitmekesine ning saar on tänaseks muutunud üheks olulisemaks turismisihtkohaks maailmas.

Geograafia ja Kliima

Bali on Indoneesia saar, mis asub Lõuna-Aasia piirkonnas. Saar on tuntud oma vulkaaniliste mägede, rikkaliku kultuuri ja kaunite randade poolest. Siin on mõned faktid Bali geograafia ja kliima kohta.

Vulkaanid

Bali on vulkaaniline saar, kus on mitmeid aktiivseid ja mitteaktiivseid vulkaane. Kõrgeim neist on Mount Agung, mis on 3031 meetrit kõrge. Teised tuntud vulkaanid on Mount Batur ja Mount Merbuk. Need vulkaanid on loonud saarele mitmeid maastikulisi ja geoloogilisi tunnuseid, nagu näiteks järved, kosed ja kanjonid.

Rannad

Bali on tuntud oma kaunite randade poolest, mis meelitavad igal aastal tuhandeid turiste. Saarel on erinevaid rannapiirkondi, mis sobivad erinevatele huvidele. Näiteks Kuta ja Legian on tuntud oma suurepäraste surfamisvõimaluste poolest, samas kui Nusa Dua on tuntud oma luksuslike kuurortide ja privaatsete randade poolest. Saare lääneosas asub ka Lääne-Bali rahvuspark, kus on palju erinevaid randu ja korallriffe.

Kliima

Bali kliima on troopiline, kus on kaks aastaaega – kuiv ja vihmane. Kuiv aeg kestab aprillist oktoobrini ja vihmane aeg novembrist märtsini. Keskmine temperatuur on aastaringselt umbes 30 kraadi Celsiuse järgi. Vihmane aeg võib olla ka väga niiske ja tuuline, eriti rannikualadel. Parim aeg külastamiseks on kuiv aeg, kui ilm on kuiv ja päikesepaisteline.

bali saar

Kultuur ja Traditsioonid

Bali saar on tuntud oma rikkaliku kultuuri ja traditsioonide poolest. Balilased on uhked oma kultuuri ja traditsioonide üle ning püüavad neid igapäevaselt säilitada ja edasi anda järgnevatele põlvedele.

Keel ja Kirjandus

Bali keel on indoneesia keelte hulgas üks vanimaid ja kultuuriliselt olulisemaid. Bali keelel on oma tähestik ning see on kirjutatud brahmi kirjas. Balilased on tuntud oma rikkaliku suulise pärimuse poolest, mis on edasi antud põlvkondade vältel. Bali kirjandus on tihedalt seotud hinduismi ja budismiga ning sisaldab palju müüte ja legende.

Kunst ja Käsitöö

Bali on tuntud oma käsitööde ja kunsti poolest. Balilased on tuntud oma oskuste poolest, mis hõlmavad erinevaid käsitööliike nagu näiteks puidutöö, keraamika, kangakudumine ja hõbe- ja kuldtöö. Balilased kasutavad oma käsitöödes sageli traditsioonilisi mustreid ja sümboleid, mis on seotud nende uskumuste ja kultuuriga.

Tants ja Muusika

Bali on tuntud oma tantsude ja muusika poolest. Balilased on tuntud oma rikkaliku tantsukultuuri poolest, mis on tihedalt seotud hinduistliku usuga. Balilased kasutavad oma tantsudes sageli traditsioonilisi kostüüme ning tantsimine toimub sageli kogukonna üritustel ja pidustustel. Bali muusika on samuti tihedalt seotud hinduistliku usuga ning sisaldab sageli traditsioonilisi instrumente nagu näiteks gamelan ja angklung.

Turism Bali Saarel

bali saar

Populaarsed Sihtkohad

Bali saar on Indoneesia üks populaarsemaid turismisihtkohti. Saar on tuntud oma kaunite randade, rikkaliku kultuuri ja ainulaadse looduse poolest. Üks populaarsemaid sihtkohti saarel on Ubud, mis asub saare keskosas mägede vahel. Ubud on tuntud oma käsitööliste töökodade, jooga- ja meditatsioonikeskuste ning maaliliste riisipõldude poolest. Teine populaarne sihtkoht on Kuta, mis on tuntud oma elava ööelu ja surfamisvõimaluste poolest. Kuta rand on üks populaarsemaid randu saarel.

Teised populaarsed sihtkohad Balil on Seminyak, mis on tuntud oma luksuslike hotellide ja butiikide poolest, ning Nusa Dua, mis on tuntud oma luksuslike kuurortide ja kaunite randade poolest.

Aktiivsed Tegevused

Bali saarel on palju aktiivseid tegevusi, mida turistid saavad nautida. Üks populaarsemaid tegevusi on surfamine. Bali saar on tuntud oma suurepäraste surfamisvõimaluste poolest ning paljud surfarid üle maailma tulevad siia surfama. Teine populaarne tegevus on matkamine. Saarel on palju matkaradu, mis viivad läbi kaunite metsade ja riisipõldude ning võimaldavad nautida imelisi vaateid.

Teised aktiivsed tegevused Balil on sukeldumine, snorgeldamine, jalgrattasõit ja joogatundides osalemine.

Hinnad

Bali saarel on hinnad üldiselt madalamad kui paljudes teistes turismisihtkohtades. Hotellide ja restoranide hinnad varieeruvad sõltuvalt asukohast ja kategooriast. Keskmine hind keskmise kategooria hotellis on umbes 30-50 eurot öö kohta. Restoranides saab süüa juba mõne euro eest ning tänavatoidu hinnad on veelgi madalamad.

Aktiivsete tegevuste hind varieerub sõltuvalt tegevusest ja pakkuja hinnapoliitikast. Surfamise hind algab umbes 20 eurost tunnis ning matkade hind algab umbes 10 eurost inimese kohta. Sukeldumise hind algab umbes 50 eurost inimese kohta ning joogatundides osalemise hind varieerub sõltuvalt joogakeskusest.

Talvekontor Balil

Bali saar on muutunud üha populaarsemaks sihtkohaks kaugtöötajate jaoks. Talvekontor Balil on ideaalne koht, kus ühendada töö ja puhkus. Siin on mõned asjad, mida kindlasti arvestada, kui otsustate Balil töötada.

Kiire internetiühendus

Kiire internetiühendus on vast ühe kaugtöölise kõige olulisem nõudmine. Õnneks pole Balil sellega probleemi. Internetiühendus on kiire ja stabiilne. Enamik hotelle ja majutuskohti pakub tasuta WiFi-ühendust.

Ajavöönd

Bali asub GMT+8 ajavööndis. See tähendab, et Eesti ajaga võrreldes on seal 6 tundi vahet. See võib mõjutada suhtlust kodumaal asuvate kolleegidega. Kuid samas võib ajavööndi erinevus olla ka eelis, kuna saate töötada varahommikul või hilja õhtul, kui kodumaised kolleegid on juba lõpetanud tööpäeva.

Kliima

Bali asub ekvaatoril, seega on seal kogu aasta vältel soe ja niiske kliima. Keskmine temperatuur on 30 kraadi. Kõige niiskem periood on novembrist märtsini. Kui soovite vältida suurt turistide hulka, siis tasub Bali külastada aprillist juunini või septembrist novembrini.

Majutus

Bali on täis erinevaid majutusvõimalusi, alates luksuslikest hotellidest kuni taskukohaste hosteliteni. Enamik hotelle pakub kaugtöötajatele sobivaid tööruume ja kiiret internetiühendust. Kui soovite pikemalt Bali saarel viibida, siis võite kaaluda ka korteri või maja rentimist.

Transport

Bali saarel on liiklemine üsna lihtne. Kõige populaarsem transpordivahend on takso või sõidujagamisteenus. Kui soovite Bali saare erinevaid paiku avastada, siis võite rentida auto, rolleri või jalgratta.

Kokkuvõttes on Bali saar ideaalne koht kaugtöötajatele, kes soovivad ühendada töö ja puhkuse ning nautida troopilist kliimat ja kaunist loodust.

Kohalik Eluviis

Bali saare elanikud on tuntud oma sõbralikkuse ja külalislahkuse poolest. Kohalik eluviis on väga erinev Lääne kultuurist ning turistidel on võimalus tutvuda traditsiooniliste kommete ja tavadega.

Religioon

Bali elanikest enamik – 93,1% – on hindud. Hindud usuvad, et kõik elusolendid on seotud ühega ja samaga ning kõik on omavahel seotud. Seetõttu on looduse ja keskkonna austamine väga oluline osa Bali kultuurist.

Toidukultuur

Bali toidukultuur on väga mitmekesine ning põhineb peamiselt riisil, köögiviljadel ja mereandidel. Kohalikud road on sageli maitsestatud erinevate vürtsidega ning neil on tugev maitse. Populaarsed road on näiteks nasi goreng (praetud riis köögiviljade ja munaga) ja satay (lihavarras).

Kunst ja käsitöö

Bali on tuntud oma kunsti ja käsitöö poolest. Kohalikud käsitöölised valmistavad käsitööd nagu näiteks puust nikerdatud skulptuurid, batik-kangad, keraamika ja hõbeehete. Kohalikud kunstnikud on tuntud oma maalide ja skulptuuride poolest, mis kujutavad sageli hindu jumalaid ja Bali kultuuri.

Pühad ja festivalid

Bali on tuntud oma pühade ja festivalide poolest. Kohalikud tähtpäevad põhinevad hindu kalendril ning neid tähistatakse sageli värvikate paraadide, tantsude ja muusikaga. Üks tuntumaid festivale on Nyepi päev, mis on Bali uusaasta ja mida tähistatakse täieliku vaikuse ja puhkusega.

Majandus

Bali majandus sõltub suuresti turismist. Turistide arv on viimastel aastatel pidevalt kasvanud ning 2019. aastal külastas saart üle 6,3 miljoni turisti, mis tõi kaasa ligikaudu 10 miljardi USA dollari suuruse sissetuleku. Turismisektor annab Bali majandusele umbes 80% panuse.

Koroonapandeemia tõttu on turistide arv märgatavalt vähenenud. Bali valitsus on võtnud kasutusele meetmeid, et kaitsta majandust ning vähendada pandeemia mõju. Üks nendest meetmetest on turismimaksu kehtestamine. Alates 2024. aastast peavad turistid maksma 150 000 ruupia (umbes 9 eurot) suuruse maksu, et säilitada saare kultuuri ning ohjeldada turistide halba käitumist.

Lisaks turismimaksule on Bali valitsus võtnud kasutusele ka teisi meetmeid, et suurendada majanduse mitmekesistamist ning vähendada sõltuvust turismist. Bali valitsus on toetanud kohalikku tootmist ja põllumajandust, et suurendada saare enesekindlust toiduainete tootmise osas ning vähendada sõltuvust importkaupadest. Samuti on Bali valitsus püüdnud meelitada saarele rohkem investoreid, et luua uusi töökohti ja edendada majandust.

Kuigi Bali majandus on hetkel pandeemia tõttu raskes seisus, on valitsus võtnud kasutusele meetmeid, et aidata majandusel taastuda ning suurendada majanduse mitmekesistamist.

Haridus

Bali saarel on mitmeid haridusasutusi, mis pakuvad erinevaid õppeprogramme. Enamik neist asuvad Denpasaris, saare pealinnas.

Alg- ja põhikoolid

Bali saarel on mitmeid alg- ja põhikoole, kus õpetatakse nii kohalikus kui ka rahvusvahelises õppekeeles. Rahvusvahelised koolid pakuvad õpet inglise keeles ja järgivad rahvusvahelisi õppekavasid nagu näiteks International Baccalaureate (IB) programm. Mõned tuntud rahvusvahelised koolid Bali saarel on Bali Island School ja Sanur Independent School.

Kõrgkoolid

Bali saarel on mitmeid kõrgkoole, mis pakuvad erinevaid õppeprogramme. Enamik neist asuvad Denpasaris. Mõned tuntud kõrgkoolid Bali saarel on Udayana Ülikool, ITB Bali, ja Politeknik Negeri Bali.

Keeleõppe koolid

Bali saarel on mitmeid keeleõppe koole, mis pakuvad õpet erinevates keeltes, nagu inglise, indoneesia, ja bali keeles. Need koolid pakuvad erinevaid kursusi, alates algajatele kuni edasijõudnutele. Mõned tuntud keeleõppe koolid Bali saarel on Bali Language and Culture Centre ja Cinta Bahasa Indonesian Language School.

Muu haridus

Lisaks traditsioonilistele haridusasutustele on Bali saarel ka mitmeid teisi haridusvõimalusi. Näiteks on saarel mitmeid jooga- ja meditatsioonikoolitusi, mis pakuvad õpet erinevates jooga- ja meditatsioonistiilides. Samuti on saarel mitmeid kokakoolitusi, kus õpetatakse traditsioonilisi Bali toite ja toiduvalmistamisviise.

Tervishoid

Bali saar pakub mitmeid võimalusi tervishoiuteenuste saamiseks. Saarel on palju haiglaid ja kliinikuid, kus pakutakse erinevaid meditsiiniteenuseid. Kuid enne reisi alustamist on soovitatav uurida oma kindlustuspoliisi ja veenduda, et see hõlmab ka välismaal ravimist.

Vaktsineerimine

Enne Bali saare külastamist soovitatakse vaktsineerida end kollapalaviku vastu ning kontrollida oma vaktsineerimiste ajakava. Lisaks on soovitatav vaktsineerida end hepatiidi A ja B vastu. Kui reisija on olnud malarianakkuse piirkondades, võib olla soovitatav ka malaaria vastu vaktsineerida.

Ravimid ja apteegid

Bali saarel on palju apteeke, kus saab osta retsepti- ja käsimüügiravimeid. Kuid enne ravimite ostmist tuleks veenduda, et need on ehtsad ja sobivad konkreetsele terviseprobleemile. Samuti tuleks enne reisi konsulteerida arstiga, milliseid ravimeid kaasa võtta ja kuidas neid õigesti kasutada.

Terviseohud

Bali saarel võivad esineda terviseohud, nagu näiteks kõhulahtisus, dengue palavik ja zika viirus. Reisijad peaksid hoiduma kraanivee joomisest ning hoidma käed puhtana. Putukate hammustuste vältimiseks tuleks kasutada putukatõrjevahendeid ja kanda pikkade varrukatega riideid.

Kokkuvõttes, Bali saarel on olemas head tervishoiuteenused ning enne reisi alustamist tasub uurida oma kindlustuspoliisi ja vaktsineerimiste ajakava. Reisijad peaksid hoidma käed puhtana, vältima kraanivee joomist ning kasutama putukatõrjevahendeid.

Kokkuvõte

Bali saar on Indoneesia saarestiku Väikeste Sunda saarte läänepoolseim saar. Saar on tuntud oma vulkaanilise päritolu, rikkaliku kultuuripärandi ning kaunite randade poolest. Kuid kui ootad Bali saart külastades valge liivaga paradiisirandu, siis pettud, sest enamjaolt on kõik rannad tumeda liivaga.

Bali saare kõige populaarsemaks vaatamisväärsuseks on Hindu templid, mida võib näha pea igas külas. Saare keskosas Ubudi ümbruses leiab muinasjutulisi joogastuudioid ja džunglihotelle. Ubudi linnaservi kaunistavad ka suurejoonelised riisipõllud.

Bali on tuntud ka oma rikkaliku toidukultuuri poolest. Kohalikud toidud on maitseained ja vürtsidest tulvil ning tihti serveeritakse neid traditsioonilistes bambuskarbis. Saarel on palju erinevaid restorane, mis pakuvad nii kohalikke kui ka rahvusvahelisi roogasid.

Bali saare külastamine on tõeline elamus, kus saab nautida nii kaunist loodust kui ka rikkalikku kultuuripärandit. Saarele saab lennata erinevatest Euroopa linnadest, sh Helsingist ja Tallinnast.

Categorized in: