Hõbeda puhastamine on oluline, et hoida oma hõbeehted, -nõud ja -esemed säramas ning kaitsta neid kahjustuste eest. Hõbe on ilus ja vastupidav metall, kuid see võib aja jooksul tuhmuda ja kollaseks muutuda. Õige puhastusmeetodi kasutamine tagab, et hõbe säilitab oma sära pikka aega.

Hõbeda puhastamiseks on mitmeid koduseid meetodeid, mida saab kasutada. Mõned neist hõlmavad alumiiniumfooliumi ja sooda kasutamist, teised aga hõbedapuhastusvahendite kasutamist. Kuid enne hõbeda puhastamist on oluline teada, millist tüüpi hõbedaga on tegemist ja milline puhastusmeetod on selle jaoks kõige sobivam. Näiteks, kui tegemist on tavalise hõbedaga, siis võib kasutada pehmet lapikut harja ja kergelt sooja seebiveega pesemist. Kui aga tegemist on hõbedaga, mis sisaldab kive või muid dekoratiivseid elemente, siis tuleks kasutada spetsiaalset puhastusvahendit, mis ei kahjusta neid elemente.

Kokkuvõttes on hõbeda puhastamine oluline osa hõbeda hooldamisest ja sära säilitamisest. Oluline on valida õige puhastusmeetod vastavalt hõbeda tüübile ja vältida kahjustusi. Koduste meetodite kasutamine on tavaliselt piisav, kuid vanemate või haruldaste hõbeehtede puhul on soovitatav pöörduda spetsialisti poole.

Hõbeda puhastamise põhitõed

Hõbeda tüübid

Enne hõbeda puhastamist on oluline teada, millist tüüpi hõbedat on vaja puhastada. Hõbe võib olla erineva puhtusastmega, mis mõjutab ka selle vastupidavust ja sära.

Hõbeda tüübid:

 • 925 hõbe – see on kõige levinum hõbeda tüüp, mida kasutatakse ehetes ja söögiriistades. See sisaldab 92,5% hõbedat ja 7,5% teisi metalle.
 • 999 hõbe – see on kõige puhtam hõbe, mis sisaldab 99,9% hõbedat. Seda kasutatakse tavaliselt müntide ja kunstiesemete valmistamisel.
 • Hõbedaga kaetud – mõned esemed võivad olla kaetud õhukese hõbedakihi või hõbedaga sarnaneva metalliga.

Igapäevane hooldus

Hõbeda sära säilitamiseks on oluline teha igapäevast hooldust. Selleks tuleks hõbedaesemeid regulaarselt puhastada ja hoida neid korralikult.

Hõbeda puhastamine:

 • Puhastage hõbedaesemeid pehme lapiga, et eemaldada mustus ja sõrmejäljed.
 • Vältige hõbedaesemete kokkupuudet kemikaalidega, nagu näiteks parfüüm, kreemid ja juukselakid.
 • Hoidke hõbedaesemeid kuivas ja jahedas kohas, et vältida niiskuse ja kuumuse mõju.
 • Vältige hõbedaesemete hoidmist otsese päikesevalguse käes.

Tuhmumine on hõbeda puhul paratamatu, kuid seda on võimalik koduste vahenditega puhastada. Oluline on valida õige puhastusmeetod vastavalt hõbeda tüübile ja seisukorrale. Oksüdeerunud hõbeda puhastamine võib olla keerulisem, kuid mitte võimatu.

Kui hõbedaesemeid hoitakse korralikult ja puhastatakse regulaarselt, säilitavad need oma sära ja ilu pikka aega.

hõbeda puhastamine

Puhastusvahendid

Hõbeda puhastamiseks on olemas erinevaid puhastusvahendeid, mida saab kasutada nii kodustes tingimustes kui ka professionaalses keskkonnas. Siin on mõned võimalused, mida võib kaaluda:

Kodukeemia

Kodukeemia on üks lihtsamaid viise hõbeda puhastamiseks. Selleks võib kasutada nõudepesuvahendit või puhastusvedelikku, mis on mõeldud spetsiaalselt hõbeda jaoks. Enne kasutamist tuleb kindlasti kontrollida, kas toode sobib konkreetse hõbeehte jaoks.

Kodused Puhastusvahendid

Koduste vahendite abil saab hõbedat puhastada lihtsalt ja odavalt. Siin on mõned võimalused:

 • Sooda ja foolium: Võtke kauss või mõni muu nõu ja vooderdage see alumiiniumfooliumiga. Seejärel lisage kuuma vett ja lusikatäis soodat. Pange hõbeehe lahusesse ja laske seista umbes 5 minutit. Seejärel loputage hoolikalt ja kuivatage.

 • Hambapasta: Hambapasta on hea valik, kui soovite hõbedat kiiresti puhastada. Kandke pasta hõbeehte peale ja hõõruge õrnalt. Seejärel loputage hoolikalt ja kuivatage.

 • Alkohol ja kloor: Alkohol ja kloor on tugevad kemikaalid, mis võivad aidata hõbedat sügavalt puhastada. Siiski tuleb nende kasutamisel olla ettevaatlik, et mitte kahjustada hõbeehteid. Lahjendage alkohol ja kloor veega ning kandke segu hõbeehte peale. Seejärel loputage hoolikalt ja kuivatage.

 • Sidrunhape: Sidrunhape on looduslik happega puhastusvahend, mis sobib hästi hõbeda puhastamiseks. Lahustage sidrunhape vees ja kandke segu hõbeehte peale. Seejärel loputage hoolikalt ja kuivatage.

 • Ammoniaak: Ammoniaak on tugev kemikaal, mis võib aidata hõbedat sügavalt puhastada. Kandke ammoniaaki hõbeehte peale ja laske seista umbes 10 minutit. Seejärel loputage hoolikalt ja kuivatage.

On oluline meeles pidada, et erinevad hõbeesemed vajavad erinevat lähenemist ja puhastusvahendeid. Enne puhastamist tuleb kindlasti kontrollida, kas valitud meetod sobib konkreetse hõbeehte jaoks.

Hõbeda puhastamise tehnikad

Hõbeda puhastamine on oluline protsess, mis aitab taastada hõbedase eseme sära ja ilu. Siin on mõned hõbeda puhastamise tehnikad, mida saab kasutada erinevate hõbedaste esemete puhastamiseks.

Poleerimine

Poleerimine on üks lihtsamaid viise hõbeda puhastamiseks. Selleks on vaja hõbedat hõõruda pehme lapiga või spetsiaalse poleerimislapiga. Hõbeda poleerimine aitab eemaldada hõbedalt mustuse ja tuhmunud kihid ning taastada selle sära. Siiski tuleks meeles pidada, et poleerimine võib kahjustada mõningaid hõbedaseid esemeid, seega on oluline olla ettevaatlik.

Kemikaalide kasutamine

Kemikaalide kasutamine on veel üks hõbeda puhastamise meetod. Selleks võib kasutada erinevaid kemikaale nagu näiteks äädikat, soodat ja sidrunhapet. Need kemikaalid aitavad eemaldada hõbedalt mustuse ja tuhmunud kihid ning taastada selle sära. Siiski tuleks meeles pidada, et kemikaalide kasutamine võib kahjustada mõningaid hõbedaseid esemeid, seega on oluline olla ettevaatlik ja kasutada kemikaale vastavalt juhistele.

Kõrge temperatuuriga puhastamine

Kõrge temperatuuriga puhastamine on veel üks hõbeda puhastamise meetod. Selleks võib kasutada spetsiaalset hõbeda puhastamise ahju või puhastusvahendit, mis kasutab kõrge temperatuuri. Kõrge temperatuuriga puhastamine aitab eemaldada hõbedalt mustuse ja tuhmunud kihid ning taastada selle sära. Siiski tuleks meeles pidada, et kõrge temperatuuriga puhastamine võib kahjustada mõningaid hõbedaseid esemeid, seega on oluline olla ettevaatlik ja kasutada seda meetodit vastavalt juhistele.

Kokkuvõttes on hõbeda puhastamine oluline protsess, mis aitab taastada hõbedase eseme sära ja ilu. Oluline on valida õige puhastusmeetod vastavalt hõbedase eseme tüübile ja seisukorrale ning olla ettevaatlik, et mitte kahjustada hõbedat.

Eri tüüpi hõbeda puhastamine

Hõbe on ilus ja elegantne materjal, kuid sellel on kalduvus tuhmuda ja oksüdeeruda. Õnneks on hõbeda puhastamine üsna lihtne ja saate seda teha kodus. Erinevat tüüpi hõbe esemete puhastamisel tuleb aga olla ettevaatlik, et mitte kahjustada nende ilu ja sära.

Hõbeehted

Hõbeehted on tavaliselt õrnad ja nende puhastamisel tuleb olla ettevaatlik. Kui ehe on väga määrdunud, saab seda pesta seebiveega ja kuivatada pehme lapiga. Kuid kui ehe on oksüdeerunud, võib see nõuda spetsiaalset puhastusvahendit. Hõbeehteid võib ka puhastada hõbedapastaga, kuid tuleb veenduda, et see ei sisalda liiga palju abrasiivseid osakesi, mis võivad kriimustada ehte pinda.

Lauahõbe

Lauahõbe on tavaliselt valmistatud hõbesulamist ja võib olla väga suur ja raske. Lauahõbe puhastamiseks tuleb seda kõigepealt pesta sooja seebiveega ja kuivatada pehme lapiga. Seejärel võib kasutada spetsiaalset hõbedapastat või hõbedapuhastusvedelikku, et eemaldada oksüdeerumine ja taastada hõbeda sära. Kui lauahõbe on kaetud kullaga, tuleb olla eriti ettevaatlik, et mitte kahjustada kullakihti.

Kullatud hõbe

Kullatud hõbeda puhastamine on veidi erinev kui tavalise hõbeda puhastamine. Kullatud hõbedat ei tohiks kunagi pesta hõbedapastaga, kuna see võib kahjustada kullakihti. Kullatud hõbeda puhastamiseks tuleks kasutada õrnemat puhastusvahendit, näiteks spetsiaalset kullapuhastusvedelikku. Kui kullatud hõbe on kaetud kividega, tuleb olla eriti ettevaatlik, et mitte kahjustada kivide pinda.

Kokkuvõttes on hõbeda puhastamine üsna lihtne, kuid erinevat tüüpi hõbeda esemete puhastamisel tuleb olla ettevaatlik ja kasutada õigeid puhastusvahendeid. Kui olete aga ebakindel, kuidas oma hõbedat puhastada, on alati parem pöörduda spetsialisti poole.

Hõbeda hoiustamine

Hõbeda hoiustamise nõuanded

Hõbeda hoiustamine on oluline, et vältida selle tuhmumist ja oksüdatsiooni. Siin on mõned nõuanded, kuidas hõbedat õigesti hoiustada:

 • Hõbedat tuleks hoida kuivas kohas, kus on madal niiskustase. Liigne niiskus võib põhjustada hõbeda oksüdeerumist ja korrosiooni. Seega on oluline hoida hõbedat niiskuse eest kaitstuna.
 • Hõbedat ei tohiks hoida koos soolaga, sest sool kiirendab hõbeda oksüdeerumist. Samuti ei tohiks hõbedat hoida koos teiste metallidega, mis võivad põhjustada elektrokeemilisi reaktsioone.
 • Hõbedat tuleks hoida eemal vesiniksulfiidist, mis on üks peamisi aineid, mis põhjustavad hõbeda tumenemist ja oksüdatsiooni. Vesiniksulfiidi allikad võivad olla näiteks väävliga töödeldud materjalid, munad, kumm, lateks ja teatud tüüpi paberid.
 • Hõbedat võib hoida koos silikageeliga, mis aitab niiskust imada ja hoida hõbedat kuivana. Silikageeli võib leida näiteks apteekidest või elektroonikapoodidest.

Kokkuvõttes on hõbeda hoiustamine oluline, et vältida selle tuhmumist ja oksüdatsiooni. Hõbedat tuleks hoida kuivas kohas, kus on madal niiskustase ning eemal vesiniksulfiidist ja soolast. Hõbedat võib hoida koos silikageeliga, mis aitab niiskust imada ja hoida hõbedat kuivana.

Categorized in: