Bataat, tuntud ka kui maguskartul, on populaarne köögivili, mida kasvatatakse üle maailma. Bataadi mugulad on tärkliserikkad ja magusad, mistõttu on neid paljudes kultuurides kasutatud toiduks. Bataat on perekonda lehtertapp kuuluv taimeliik nimega Ipomoea batatas.

Bataadi välimus võib varieeruda sõltuvalt selle sordist, kuid enamasti on see pikk, silindrikujuline või ovaalne mugul, mille nahk võib olla erinevat värvi – valge, kollane, oranž, punane või lilla. Bataadi sees on lihakas ja magus viljaliha, mis võib olla valge, kollane või oranž. Bataadi maitse on magus ja kergelt pähkline.

Bataat on tuntud oma mitmete tervislike omaduste poolest. See sisaldab palju kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid, nagu C-vitamiin, kaalium, magneesium ja raud. Bataadi söömine võib aidata südame tervist parandada, seedimist toetada ja immuunsüsteemi tugevdada.

Bataadi päritolu ja ajalugu

Bataat on uue maailma põllukultuur, mille päritolu pole seniajani täiesti selge. Arvatakse, et bataat pärineb kas Lõuna- või Kesk-Ameerikast. Peruust on leitud bataadijäänuseid, mis pärinevad ajast 8000 eKr.

Bataadi kasutamist on täheldatud ka Lääne-Aafrikas, kus seda on kasvatatud juba 11. sajandist saati. Sealt levis bataat edasi nii Euroopasse kui ka Aasiasse. Euroopasse toodi bataat legendi kohaselt Christopher Columbuse poolt, kes oli otsimas mereteed Aasiasse, kuid jõudis hoopis 1492. aastal Ameerikasse.

Bataat kuulub kassitapuliste sugukonda ja on seotud teiste köögiviljadega nagu kartul, tomat ja baklažaan. Kuigi bataat on tuntud ka maguskartuli nime all, siis tegelikult on tegemist erinevate taimedega. Bataat on maguskartulist tihedam ja sellel on erinevad sordid, mis erinevad nii välimuse kui ka maitse poolest.

Bataadi kasvatamist on täheldatud peamiselt troopilistes ja subtroopilistes piirkondades, kus on soe ja niiske kliima. Tänapäeval on suurimad bataadi ekspordimaad Iisrael, Lõuna-Ameerika ja Itaalia.

Bataadi liigid ja sordid

Bataat on igihaljas vääntaim, mille söödav juureosa ehk risoom on pikergune. Bataadil on mitmeid erinevaid sorte ja liike, millest kaks on Jaapani magus kartul ja Boniato.

Jaapani magus kartul

Jaapani magus kartul on erinevate sortidega bataadi liik, mida iseloomustab lilla värvus ja magus maitse. Jaapani magus kartul on tervislik alternatiiv tavalisele kartulile, kuna see sisaldab rohkem kiudaineid ja antioksüdante. Lisaks on Jaapani magus kartul rikkalikult vitamiinide ja mineraalainete allikas.

Jaapani magus kartul on saadaval erinevates sortides, mis erinevad maitse, tekstuuri ja värvuse poolest. Mõned populaarsed sordid on Murasaki, Okinawa ja Beniazuma.

Boniato

Boniato on teine bataadi liik, mida leidub peamiselt Ladina-Ameerikas, Kariibi mere piirkonnas ja Aafrikas. Boniato on magusam kui tavaline kartul ja sellel on valge või kollakaspruun nahk ning valge või kollane viljaliha.

Boniato on rikas kaaliumi, C-vitamiini ja kiudainete poolest ning seda võib kasutada samamoodi nagu tavalist kartulit. Boniato on saadaval erinevates sortides, mis erinevad maitse, tekstuuri ja värvuse poolest. Mõned populaarsed sordid on Cuban Red ja White Triumph.

Kokkuvõttes on bataat mitmekülgne köögivili, millel on palju erinevaid sorte ja liike. Jaapani magus kartul ja Boniato on vaid kaks neist sortidest, mida võib kasutada mitmetes erinevates retseptides.

Bataadi kasvatamine ja levik

Bataat on pärit Lõuna-Ameerikast ja kuulub Convolvulaceae sugukonda. Tänapäeval kasvatatakse bataati laialdaselt kogu maailmas, eriti Aasias.

Bataadi kasvatamine on lihtne ja seda saab teha erinevates kliimatingimustes. Bataat kasvab kõige paremini liivsavimullal, kuid sobib ka savimullale, kui see on hästi kuivendatud. Bataadi istutamine toimub tavaliselt kevadel, kui maa on soojenenud ja öökülmad on lõppenud. Bataadi istutamiseks on vaja istutusmaterjali, mis saadakse tavaliselt mugulatest.

Bataadi kasvatamisel on oluline tagada piisav niiskus, kuid samas tuleb vältida liigset kastmist, kuna see võib põhjustada mugulate mädanemist. Bataadi kasvatamisel on oluline ka väetamine, mis tuleks läbi viia vastavalt mulla analüüsile. Bataadi kasvatamisel on oluline ka taimekaitse, kuna bataadi võivad rünnata erinevad kahjurid ja haigused.

Bataadi kasvatamine on levinud erinevates riikides, eriti Aasias, kus see on oluline toiduaine. Bataat on populaarne ka Jaapanis ja Hiinas, kus seda kasutatakse erinevates roogades. Bataadi kasvatamine on kasvav trend ka Eestis, kus seda kasvatatakse peamiselt koduaias.

bataat

Bataadi toitumisalane info

Bataat on tervislik köögivili, mis sisaldab palju kasulikke toitaineid. Selles jaotises vaadeldakse bataadi toitumisalast teavet, sealhulgas inuliini, tärklise, C-vitamiini ja kaaliumi sisaldust.

Inuliin

Bataat sisaldab inuliini, mis on kiudaine, mida leidub paljudes köögiviljades. Inuliin aitab seedimist reguleerida, sest see toimib prebiootikumina, mis soodustab kasulike soolebakterite kasvu. Inuliin on oluline ka veresuhkru taseme kontrollimiseks, sest see aeglustab süsivesikute seedimist ja imendumist.

Tärklis

Bataat sisaldab tärklist, mis on keeruline süsivesik. Tärklis aitab hoida veresuhkru taset stabiilsena, sest see laguneb aeglaselt seedetraktis. Bataadi tärklisesisaldus on umbes 20-25% ja see muudab bataadi täisväärtuslikuks süsivesikute allikaks.

C-vitamiin

Bataat on hea C-vitamiini allikas. Üks keskmine bataat sisaldab umbes 23 mg C-vitamiini, mis on umbes kolmandik päevasest soovitatavast kogusest. C-vitamiin on oluline antioksüdant, mis aitab võidelda vabade radikaalidega ja kaitsta rakke kahjustuste eest.

Kaalium

Bataat sisaldab kaaliumi, mis on elektrolüüt, mis aitab reguleerida südame rütmi ja vererõhku. Üks keskmine bataat sisaldab umbes 438 mg kaaliumi, mis on umbes 10% päevasest soovitatavast kogusest. Kaalium on oluline ka närvisüsteemi ja lihaste funktsioneerimiseks.

Kokkuvõttes on bataat tervislik köögivili, mis sisaldab palju kasulikke toitaineid, nagu inuliin, tärklis, C-vitamiin ja kaalium. Bataadi regulaarne tarbimine võib aidata parandada seedimist, veresuhkru taset, südame tervist ja palju muud.

Bataadi kasutamine toiduvalmistamisel

Küpsetamine ahjus

Bataadi küpsetamine ahjus on lihtne ja maitsev viis valmistada seda juurvilja. Selleks tuleb bataat koorida ja tükeldada sobivaks suuruseks. Seejärel tuleb bataat asetada küpsetusplaadile ning piserdada oliiviõli ja soolaga. Ahjus tuleks bataati küpsetada umbes 25-30 minutit temperatuuril 200 kraadi juures, kuni see on pehme ja kuldpruun.

Bataadi küpsetamine ahjus on hea valik, kuna sellega säilivad juurvilja looduslikud mahlad ja maitseained. Lisaks on see ka tervislikum kui praadimine või frittimine.

Keetmine

Bataadi keetmine on samuti lihtne viis selle juurvilja valmistamiseks. Selleks tuleb bataat koorida ja tükeldada sobivaks suuruseks. Seejärel tuleb bataat asetada potti ning katta veega. Keetmine võtab aega umbes 20-30 minutit, kuni bataat on pehme.

Bataadi keetmine on hea valik, kui soovitakse valmistada tervislikku ja kiiret eine. Keedetud bataat sobib hästi salatitesse või lisandiks erinevatele roogadele.

Bataat on mitmekülgne köögivili, mis sobib hästi erinevate toitude valmistamiseks. Bataadi kasutamine toiduvalmistamisel on laialt levinud üle maailma. Bataat on tuntud oma magusa maitse ja kõrge toiteväärtuse poolest. See on suurepärane allikas kiudainete, vitamiinide ja mineraalide poolest.

Bataat on populaarne köögivili, mis on saadaval aastaringselt. See on odav ja kergesti kättesaadav juurvilja, mis sobib hästi erinevate toitude valmistamiseks. Bataadi kasutamine toiduvalmistamisel on lihtne ja kiire ning võimaldab valmistada tervislikke ja maitsvaid roogasid.

Bataadi üleilmne tootmine

Bataat ehk maguskartul on oluline toidukultuur, mida kasvatatakse kogu maailmas. Bataadi tootmine on kõige olulisem Aafrikas, Aasias ja Ladina-Ameerikas, kus seda kasvatatakse enam kui 100 riigis.

Maailma bataadi tootmine on viimastel aastatel kasvanud, ulatudes 2019. aastal 111 miljoni tonnini. FAO andmetel on suurimad bataadi tootjad Hiina, Uganda, Nigeria, Indonesia ja Mozambiik.

Euroopas toodetakse bataati peamiselt Vahemere piirkonnas, kus kliima on soe ja päikesepaisteline. Bataadi kasvatamine on levinud ka Kariibi mere piirkonnas ja Ameerika Ühendriikides, eriti Lõuna- ja Kesk-Ameerikas.

Eestis pole bataadi senini põllutingimustes kasvatatud, kuid on uuritud selle kasvatuse võimalikkust. Näiteks 2018. aastal viidi Eerika katsepõllul läbi pilootkatsed bataadi kasvatamiseks avamaa põllutingimustes.

Bataadi kasvatamine on oluline ka majanduslikult, kuna see annab tööd paljudele inimestele, eriti arengumaades. Bataadi kasvatamine on ka oluline toiduainete turvalisuse seisukohalt, kuna see on vastupidav erinevatele haigustele ja kahjuritele.

Kokkuvõtvalt, bataadi tootmine on oluline toidukultuur, mida kasvatatakse kogu maailmas. Kuigi bataadi kasvatamine on levinud peamiselt Aafrikas, Aasias ja Ladina-Ameerikas, uuritakse selle kasvatuse võimalikkust ka mujal, näiteks Eestis. Bataadi kasvatamine on oluline majanduslikult ja toiduainete turvalisuse seisukohalt.

Categorized in: