Maroko on populaarne turismisihtkoht, mis asub Loode-Aafrikas. See riik on tuntud oma rikkaliku kultuuri, ajaloo ja kauni looduse poolest. Marokos on palju vaatamisväärsusi, mis meelitavad turiste üle kogu maailma.

Maroko on tuntud oma ainulaadse arhitektuuri poolest, mis on segu Berberi, Araabia ja Euroopa stiilidest. Riigis on palju ajaloolisi linnu, nagu näiteks Marrakech, Fes ja Casablanca, mille vanalinnad on täis kauneid mosaiike ja arhitektuuri. Marokos on ka palju kauneid randu, mis meelitavad turiste nii päikese kui ka surfamise nautimiseks.

Maroko on ka tuntud oma kulinaarsete elamuste poolest. Maroko köök on täis maitseid ja aroome, mis on segu Berberi, Araabia ja Prantsuse köögist. Tuntud roogade hulka kuuluvad tajine, couscous ja pastilla. Marokos on ka palju turuleti toitu, mis on täis värsket puu- ja köögivilja, maitseaineid ja vürtse.

Maroko ülevaade

Maroko on Loode-Aafrikas asuv kuningriik, mille pindala on umbes 446 550 km². Selle piirnevad riigid on Mauritaania, Alžeeria ja Lääne-Sahara. Maroko rannajoone pikkus on üle 3 500 km, kusjuures Atlandi ookeani ääres asuv rannik on ligi 2 000 km pikkune, Vahemere ääres asuv rannik aga ligi 1 000 km pikkune. Maroko on kahe Hispaania enklaavi Ceuta ja Melilla omanik.

Maroko on rikas kultuuripärandi poolest, kusjuures see on tuntud oma Berberi kultuuri, araabia ja prantsuse keele, rahvusliku muusika, arhitektuuri ja köögi poolest. Maroko on ka üks maailma populaarsemaid turismisihtkohti tänu oma kaunile loodusele, ajaloolistele vaatamisväärsustele ja suurepärasele kliimale.

Maroko majandus sõltub peamiselt põllumajandusest, kalandusest, kaevandamisest ja turismist. Riigi peamine põllumajanduskultuur on nisu, oliivid, apelsinid, sidrunid ja suhkur. Marokos on ka suured kalavarud, mis on oluliseks majanduslikuks ressursiks. Maroko on tuntud ka oma fosfaadikaevanduste poolest, mis on maailma suurimad.

Maroko on ka poliitiliselt oluline riik, kuna see on ainus Aafrika riik, mis on osa nii Aafrika Liidust kui ka Araabia Liigast. Maroko on ka ÜRO liige ja on aktiivne rahvusvahelises kogukonnas.

Maroko reisid

Maroko on populaarne sihtkoht eestlaste seas, kus on palju vaadata ja avastada. Maroko on tuntud oma lummava looduse ja teravate kontrastide poolest, kus on nii mäed, kõrb kui ka rohelised oaasid. Maroko on ka tuntud oma rikkaliku kultuuri ja ajaloo poolest, kus on palju vaatamisväärsusi.

Üks populaarsemaid sihtkohti Marokos on Agadir, mis on tuntud oma liivaranna poolest, mis on enam kui 7 km pikk. Agadir on ka populaarne surfamise ja veespordi sihtkoht.

Marokos on ka palju teisi huvitavaid sihtkohti, näiteks Marrakech, Fes ja Casablanca. Marrakech on tuntud oma ajaloolise medina ja turgude poolest, kus müüakse erinevaid käsitööesemeid ja vürtse. Fes on aga tuntud oma ajaloolise vanalinna poolest, mis on UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud.

Maroko on ka tuntud oma kulinaarse kultuuri poolest, kus on palju erinevaid maitseid ja roogasid. Maroko köök on segu araabia, berberi ja euroopa köögist, kus on palju vürtse ja maitseaineid.

Maroko reisid sobivad nii perepuhkuseks kui ka romantiliseks puhkuseks. Marokos on palju erinevaid majutusvõimalusi, alates luksushotellidest kuni taskukohaste hosteliteni.

Geograafia ja kliima

Maroko paikneb Põhja-Aafrikas Atlandi ookeani ja Vahemere vahel. Riik piirneb põhjas Hispaaniaga, idas Alžeeriaga ja lõunas Mauretaaniaga. Maroko territoorium on umbes 10 korda suurem kui Eesti ja rahvastik on ligikaudu 40 miljonit.

Maroko pealinn

Maroko pealinn on Rabat, mis asub Atlandi ookeani rannikul. Rabat on ka Maroko teine suurim linn. Pealinnas asuvad paljud valitsusasutused ja diplomaatilised esindused.

Maroko linnad

Marokos on palju teisi suuremaid linnu peale pealinna Rabati. Näiteks on Casablanca Maroko suurim linn ja majanduskeskus. Teised suuremad linnad on Marrakech, Fes, Tangier ja Agadir.

Maroko kliima on väga erinev sõltuvalt piirkonnast. Rannikupiirkondades on kliima niiskem ja mõõdukalt soe, kusjuures keskmine temperatuur juulis on 23-28 °C ja jaanuaris 9-12 °C. Sademeid on rannikul 600-800 mm aastas.

Maroko sisemus on kuiv ja kuum. Sahara kõrbe piiril on kliima kõrbeline, kusjuures keskmine temperatuur suvekuudel on üle 30 °C. Sademeid on sisemuses vähe, kohati alla 50 mm aastas. Maroko mägedes on kliima jahedam ja niiskem kui rannikul. Kõrgemal kui 2000 m on 3-4 talvekuu keskmine temperatuur alla 0 °C ja lumikate püsib 4-5 kuud.

maroko

Rahvastik ja kultuur

Maroko on Aafrika riik, mille rahvastik on demograafilise ülemineku esimeses etapis. Sündimus on suur ja suremus väike. Maroko lõunaosa ja mäestikualad on asustatud väga hõredalt, kuid kõige tihedam on asustus linnastunud rannikualadel. Linnades elab 58% inimestest.

Maroko rahvastik koosneb peamiselt araablastest ja berberitest, kellel on oma keeled ja kultuur. Araabia keel on riigis ametlik keel, kuid paljud inimesed räägivad ka berberi keelt. Lisaks on mõnedes piirkondades kasutusel ka prantsuse keel.

Marokos on ka teisi etnilisi rühmi, nagu juudid, hispaanlased ja prantslased. Juudid olid Marokos enne Iisraeli riigi loomist suurim juudi kogukond Aafrikas. Tänapäeval on juute Marokos vähe, kuid nende kultuur on jätkuvalt oluline osa riigi ajaloost ja kultuurist.

Maroko kultuur on rikas ja mitmekesine, mõjutatud Lähis-Ida, Araabia, Berberi, Aafrika ja Vahemere köögist. Maroko toidukultuur on tuntud oma maitserohkuse ja vürtsikuse poolest ning on üks maailma parimaid. Marokos on ka rikkalik muusikatraditsioon, mis on mõjutatud araabia, berberi ja hispaania muusikast. Riik on tuntud ka oma käsitöö ja tekstiilide poolest, nagu vaibad, rõivad ja ehted.

maroko

Majandus

Maroko on üks Aafrika jõukamaid riike, mille majandust mõjutab esmajoones riigi geograafiline asend. Maroko on kuigivõrd läänestunud ja teatud edusamme saavutanud arengumaa, mis arendab koostööd Euroopa Liiduga. Majandus on võrdlemisi mitmekülgne.

Maroko raha

Maroko ametlik rahaühik on Maroko dirhem (MAD). Üks dirhem võrdub saja sentiimi ehk üheksa eurosendiga. Maroko keskpank vastutab raha väljastamise ja majanduspoliitika eest. Rahaühiku väärtus on seotud euroga ning Maroko majandus sõltub suuresti Euroopa Liidu majandusest.

Maroko majandus on viimastel aastatel kasvanud stabiilselt. Peamised majandusharud on põllumajandus, kalandus, turism, tekstiilitööstus ja fosfaadikaevandamine. Maroko on maailma suurim fosfaadi eksportija, mille tootmine annab tööd ligikaudu 30 000 inimesele. Turism on samuti suur tööandja, kuid sektorit on viimastel aastatel mõjutanud terrorismiohud.

Maroko majandus on avatud ja liberaliseeritud, mis on soodustanud välisinvesteeringuid. Riigi valitsus on viimastel aastatel teinud pingutusi majanduse mitmekesistamiseks ning on keskendunud tehnoloogia- ja teenindussektorite arendamisele. Maroko on ka üks Aafrika kõige dünaamilisemaid start-up ökosüsteeme, kus on loodud palju ettevõtteid ja innovaatilisi lahendusi.

Tervishoid

Marokos on tervishoiusüsteem arenenud, kuid kättesaadavus ja kvaliteet varieeruvad suuresti piirkonniti.

Riigis on olemas nii riiklikud kui ka erasektori tervishoiuasutused. Enamik elanikkonnast kasutab riiklikku tervishoiusüsteemi, kuid erasektori teenuseid kasutavad peamiselt välismaalased ja kohalikud eliidi liikmed.

Marokos on olemas ka erakorralise meditsiini teenus, mida osutavad nii riiklikud kui ka erasektori asutused. Kuid enamikus piirkondades on erakorralise meditsiini teenuse kättesaadavus väga piiratud.

Riiklik tervishoiusüsteem on tasuta, kuid teenuste kvaliteet on madal. Seetõttu on paljud marokolased sunnitud kasutama erasektori teenuseid, mis on aga väga kallid. Üldiselt on Marokos tervishoiuteenuste kvaliteet madalam kui arenenud riikides, kuid siiski parem kui paljudes teistes arengumaades.

Marokos on kohustuslik vaktsineerimine lastele, et ennetada haigusi nagu leetrid, mumps ja punetised. Samuti soovitatakse vaktsineerida kõiki, kes külastavad riiki, hepatiidi, kollapalaviku ja meningiidi vastu. Lisaks on soovitatav kasutada putukatõrjevahendeid, et vältida nakkushaiguste levikut.

Valitsus ja poliitika

Maroko on konstitutsiooniline monarhia, kus kuningas Mohammed VI on riigi juhtiv isik. Maroko valitsus on parlamentaarne demokraatia, kus seadusandlik võim kuulub kahekojalisele parlamendile ja täidesaatev võim on peaministri käes.

Maroko parlamendi koosseisu valitakse viieks aastaks. Esindajatekojas on 395 liiget, kellest 305 valitakse otsese rahvahääletuse teel, ülejäänud 90 liiget nimetatakse ametisse vastavalt poliitiliste parteide poolt esitatud nimekirjadele. Senatis on 120 liiget, kellest 72 valitakse piirkondlike valimiste teel ja 48 nimetatakse ametisse kuninga poolt.

Maroko poliitiline süsteem on mitmeparteiline, kus erinevad parteid võistlevad võimu pärast. Maroko suurimad parteid on Maroko Õigus- ja Arengupartei (PJD), Maroko Iseseisvuspartei (PI) ja Maroko Sotsialistlik Partei (PS).

Maroko valitsus on viimastel aastatel püüdnud edendada majandusreforme, et parandada riigi majanduslikku olukorda ja meelitada välisinvesteeringuid. Samuti on valitsus püüdnud võidelda korruptsiooniga ning tugevdada inimõiguste kaitset.

Transport

Maroko on riik, kus on hästi välja arenenud transpordisüsteem, mis pakub erinevaid transpordiliike. Marokos on võimalik reisida bussiga, taksoga, rongiga, lennukiga, autoga või mootorrattaga.

Rongiliiklus Marokos on üks kõige populaarsemaid transpordiliike. Rongid on mugavad ja ohutud ning liiguvad kiirelt ja tõhusalt. Rongid on Marokos väga hästi välja arendatud ja katavad suure osa riigist. Rongidega reisimine on ka üks kõige odavamaid transpordiliike Marokos.

Bussid on teine ​​populaarne transpordiliik Marokos. Bussid liiguvad peaaegu igas suuremas linnas ja külades. Bussidega reisimine on kiire ja mugav, kuid bussid on rongidega võrreldes kallimad.

Marokos on ka hästi välja arendatud lennuliiklus. Riigis on mitu suurt lennujaama, mis pakuvad regulaarseid lende kõikidesse suurematesse linnadesse ja välismaale. Lennukiga reisimine on kiireim viis Marokosse reisimiseks, kuid ka kõige kallim.

Lisaks on Marokos võimalik rentida autot või mootorratast. See on suurepärane võimalus riigi avastamiseks oma tempos. Autorent on Marokos odav ja lihtne ning autoga reisimine pakub suurepärast vabadust ja paindlikkust.

Kokkuvõttes on Marokos mitmeid erinevaid transpordiliike, mis sobivad erinevatele eelarvetele ja vajadustele. Rongid on odavaim ja ohutum viis reisimiseks, bussid on kiiremad ja mugavamad, lennukid on kiireim viis riiki reisimiseks, ja autorent pakub suurepärast vabadust ja paindlikkust.

Kultuur ja traditsioonid

Maroko kultuur on mitmekesine ja rikkalik, millele on andnud panuse nii araabia, berberi, aafrika kui ka euroopa kultuurid. Marokos on suur austus traditsioonide vastu ning need on tänaseni oluline osa igapäevaelust.

Maroko rahvusköök on tuntud oma maitserikkuse ja vürtsikuse poolest. Tuntuim roog on kuskuss, mida serveeritakse koos erinevate lihade, köögiviljade ja maitseainetega. Teine populaarne roog on tajine, mida valmistatakse savinõus ning mille koostis varieerub piirkonniti. Magustoitudest on tuntud erinevad pähklite ja meega valmistatud maiustused.

Maroko käsitöö on samuti tuntud üle maailma. Tuntuimad käsitööd on vaibad, mida valmistatakse käsitööna berberi naiste poolt. Vaibad on tuntud oma erinevate mustrite ja värvide poolest ning neid kasutatakse nii kodu kaunistamisel kui ka traditsioonilistel pidustustel. Samuti on tuntud Maroko keraamika, mida valmistatakse käsitööna erinevates piirkondades.

Maroko traditsioonid on tihedalt seotud islamiga, mis on riigi peamine usk. Marokos on palju erinevaid pidustusi ja festivalid, millest tuntuim on ramadaan, mis on islami kuuajaline paastumisperiood. Samuti on tuntud Berberi uusaasta, mis tähistab kevade algust ning mida tähistatakse erinevates piirkondades erineval moel.

Maroko on tuntud ka oma külalislahkuse poolest. Külalistele pakutakse traditsioonilist piparmünditeed ning datlite ja piima kombinatsiooni. Maroko kultuuris on oluline austus vanemate ja autoriteedi vastu ning sellest tulenevalt on tavaks austada vanemaid ja kõrgemal positsioonil olevaid inimesi.

maroko

Kokkuvõte

Maroko on põnev riik, mis asub Loode-Aafrikas. Riigi rannajoon ulatub Atlandi ookeanist Vahemereni ja Maroko sisemusse jäävad mägised piirkonnad. Berberid on Maroko põlisrahvas, kuid riigis on ka palju araablasi ja teisi rahvaid.

Marokos on palju erinevaid vaatamisväärsusi, mis sobivad erinevatele huvidele. Näiteks Marrakech on populaarne turismisihtkoht, kus on palju ajaloolisi vaatamisväärsusi ja kaasaegseid hotelle. Agadir on suurepärane koht päikesepaisteliseks puhkuseks ja surfamiseks, samas kui Fes on tuntud oma ajaloolise medina poolest.

Maroko köök on rikas ja mitmekesine ning sisaldab palju vürtse ja maitseaineid. Riigis on palju erinevaid toite, mida tasub proovida, näiteks tajine, couscous ja pastilla. Marokos on ka palju erinevaid turge, kus saab osta kohalikke käsitöötooteid ja suveniire.

Marokos on võimalik reisida erinevatel viisidel, näiteks bussi, rongi või takso abil. Riik on suhteliselt odav, kuid tasub meeles pidada, et turistidele võidakse küsida kõrgemat hinda kui kohalikele. Marokos on ka palju erinevaid majutusvõimalusi, alates luksushotellidest kuni hosteliteni.

Categorized in: