Draakonipuu on populaarne toataim, mis on pärit Aafrikast. Sellel on pikad, kitsad lehed, mis on kas rohelised või kirjud. Draakonipuu on üks lihtsamaid toataimi, mida kasvatada, kuna see talub hästi tubaseid tingimusi.
Draakonipuud on mitmeid liike, näiteks harilik draakonipuu, millel on tugevad ja paksud tüved ning suured lehed. Taimi on erineva suuruse ja kujuga, ulatudes mõnest sentimeetrist kuni meetrite kõrguseni. Draakonipuu on ka kasulik toataim, kuna see suudab õhku puhastada ja seob kahjulikke keemilisi ühendeid.
Kuidas draakonipuud kasvatada ja hooldada? Millised on selle taime eelised ja kuidas seda kodus kasutada? Järgnev artikkel annab vastused nendele küsimustele ning jagab kasulikke näpunäiteid draakonipuu kasvatamiseks ja hooldamiseks.
Draakonipuu – mis see on?
Draakonipuu on dekoratiivne toataim, mida iseloomustavad pikkade ja kitsaste lehtede tihedad kimbud. Taim kuulub aspariliste sugukonda ning on pärit Aafrikast, Aasiast ja Kesk-Ameerikast. Draakonipuu on oma nime saanud vanakreeka sõnast “drakania”, mis tähendab emast draakonit.
Draakonipuu on populaarne toataim, mis sobib hästi igasugustesse interjööridesse. Taim on väga vastupidav ja lihtne hooldada ning sobib seetõttu ka algajatele taimesõpradele. Draakonipuu on tuntud oma õhupuhastavate omaduste poolest, mis aitavad parandada õhukvaliteeti siseruumides.
Draakonipuu on mitmeaastane taim, mis võib kasvada kuni 3 meetri kõrguseks. Taime lehed on pikad ja kitsad ning rohelised või kirjud. Draakonipuu lehed on tihedalt koondunud tüve ümber ja moodustavad seega ilusa ja tiheda võra.
Draakonipuu on väga vastupidav taim, mis talub hästi erinevaid tingimusi. Taimele meeldib valgus, kuid ta talub ka poolvarju. Draakonipuu kasvab hästi toitaineterikkas mullas ning vajab regulaarset kastmist ja väetamist. Taim ei talu üleujutust ning seetõttu tuleks jälgida, et taime potis oleks piisav drenaaž.
Draakonipuu tüübid
Draakonipuud on mitmekesised taimed ja neid on erinevaid liike. Mõned neist on populaarsemad kui teised. Selles jaotises vaatleme mõningaid neist draakonipuu tüüpidest.
Lõhnav
Lõhnav draakonipuu (Dracaena fragrans) on üks populaarsemaid draakonipuu tüüpe. Sellel on pikkade lehtede kobarad, mis võivad kasvada kuni 60 cm pikkuseks. Lehed on rohelised ja neil on kollased triibud. Lõhnav draakonipuu võib kasvada kuni 2 meetri kõrguseks.
Ääris
Ääris draakonipuu (Dracaena marginata) on veel üks populaarne draakonipuu tüüp. Sellel on kitsad lehed, mis on rohelised ja punase äärisega. Ääris draakonipuu võib kasvada kuni 2,5 meetri kõrguseks ja see on üsna vastupidav taim.
Käänd
Käänd draakonipuu (Dracaena deremensis) on draakonipuu tüüp, millel on pikad, kitsad lehed. Sellel on rohelised lehed, millel on kollased triibud. Käänd draakonipuu võib kasvada kuni 1,5 meetri kõrguseks.
Lõhnav draakonipuu Janet Craig
Lõhnav draakonipuu Janet Craig (Dracaena deremensis ‘Janet Craig’) on üks populaarsemaid käänd draakonipuu sorte. See taim on tuntud oma lopsakate, tumeroheliste lehtede poolest, millel pole triipe ega äärist. Lõhnav draakonipuu Janet Craig võib kasvada kuni 1,2 meetri kõrguseks.
‘Warneckii’
‘Warneckii’ draakonipuu (Dracaena deremensis ‘Warneckii’) on veel üks populaarne käänd draakonipuu sort. Sellel on rohelised lehed, millel on valged triibud. ‘Warneckii’ draakonipuu võib kasvada kuni 1,2 meetri kõrguseks.
Kokkuvõttes on draakonipuud mitmekesised taimed, millel on erinevad omadused ja omadused. Ükskõik, millist draakonipuu tüüpi te valite, on need taimed kindlasti suurepärased valikud teie kodus või kontoris.
Draakonipuu hooldus
Vesi
Draakonipuu vajab mõõdukat kastmist, kuna ta ei talu liigniiskust ega ka kuivust. Kasta taime siis, kui mullapind on kuiv. Talvel võib kastmist vähendada. Liigne kastmine võib põhjustada juuremädanikku.
Valgus
Draakonipuu eelistab hajutatud valgust ja ei talu otsese päikesevalguse käes olemist. Taime võib paigutada akna lähedusse, kuid mitte otse aknalauale.
Muld
Draakonipuu kasvatamiseks sobib hästi liivakihiga segatud muld, mis tagab piisava õhuvahetuse taime juurtele.
Väetamine
Draakonipuu vajab väetamist kevadest kuni sügiseni, kuid mitte talvel. Väetamiseks sobib universaalne toataimede väetis. Liigne väetamine võib taimele kahjulik olla, seega tasub jälgida tootja soovitusi.
Draakonipuu kasvatamine
Draakonipuu on suurepärane toataim, mis sobib hästi igasse interjööri. See on tagasihoidlik taim, mis ei vaja palju hoolt ja tähelepanu. Siin on mõned näpunäited, kuidas kasvatada ilusat ja terve draakonipuud.
Valgus
Draakonipuu armastab valgust, kuid vältige otsese päikesevalguse käes hoidmist, eriti suvel. Parim koht draakonipuu jaoks on poolvarjuline koht, kus on piisavalt valgust. Kui taim on liiga varjus, võib ta kaotada oma lehtede värvi ja muutuda kahvatuks.
Kastmine
Draakonipuu on taim, mis ei talu liigset kastmist. Kasta teda mõõdukalt ja lase mullal enne järgmist kastmist kuivada. Kui taim on liiga märg, võib see põhjustada juuremädanikku. Kasta talvel vähem kui suvel.
Temperatuur
Draakonipuu eelistab sooja ja niisket keskkonda. Parim temperatuur draakonipuu jaoks on vahemikus 18-25 kraadi. Talvel hoidke taimi eemal külma tuuletõmbusest ja temperatuurist alla 13 kraadi.
Väetamine
Draakonipuu ei vaja palju väetamist, kuid väetamine aitab taime kasvu ja tervist parandada. Väetage taimi kevadel ja suvel kord kuus vedelväetisega. Talvel pole vaja väetada.
Ümberistutamine
Draakonipuu tuleks ümber istutada iga kahe kuni kolme aasta tagant. Kasutage uue poti jaoks sobivat mulda. Ärge istutage taime liiga sügavale ega liiga madalale. Pärast ümberistutamist kastke taime rohkelt ja laske mullal enne järgmist kastmist kuivada.
Need on mõned olulised näpunäited, kuidas kasvatada ilusat ja terve draakonipuud. Kui järgite neid nõuandeid, saate nautida oma draakonipuu kaunist välimust ja tervist aastaid.
Draakonipuu paljundamine
Draakonipuu on suurepärane toataim, mida saab paljundada mitmel erineval viisil. Siin on mõned võimalused, kuidas seda teha:
Külgharudega paljundamine
Külgharudega paljundamine on üks lihtsamaid viise draakonipuu paljundamiseks. Selleks tuleb lõigata ära taimelt üks külgharu, millel on vähemalt paar lehte. Seejärel tuleb hoolikalt eemaldada kõik lehed, välja arvatud ülemised paar tükki. Lõik tuleks lasta kuivada paar tundi, seejärel tuleb see istutada mulda.
Ladvapistikutega paljundamine
Ladvapistikutega paljundamine on veel üks lihtne viis draakonipuu paljundamiseks. Selleks tuleb lõigata ära taimelt ladvapistik, millel on paar lehte. Seejärel tuleb hoolikalt eemaldada kõik lehed, välja arvatud ülemised paar tükki. Lõik tuleks lasta kuivada paar tundi, seejärel tuleb see istutada mulda.
Tüvelõikudega paljundamine
Tüvelõikudega paljundamine on veidi keerulisem kui teised meetodid, kuid see võib anda tugevama taime. Selleks tuleb lõigata ära taimelt tüvelõik, mille pikkus on umbes 20 cm. Lõik tuleks lasta kuivada paar tundi, seejärel tuleb see istutada mulda.
On oluline, et taimed oleksid istutatud korralikult ettevalmistatud mulda ja et neid kastetakse regulaarselt. Draakonipuu on suhteliselt aeglaselt kasvav taim, nii et ärge oodake kiireid tulemusi. Kui aga paljundamine õnnestub, saate nautida ilusat ja tervet draakonipuud.
Draakonipuu haigused ja kahjurid
Draakonipuu on tuntud oma vastupidavuse poolest, kuid see ei tähenda, et see oleks haiguste ja kahjurite suhtes immuunne. Siin on mõned levinumad draakonipuu terviseprobleemid ja nende lahendused.
Kahjurid
Kilptäid, villtäid ja kedriklestad on kõige tavalisemad draakonipuu kahjurid. Kilptäid on väikesed putukad, mis kleepuvad taime lehtedele ja varrele, eriti lehekaenlatesse. Nad imendavad taime mahla ja võivad põhjustada lehtede kollasust ja langemist. Villtäid on väikesed, valged putukad, mis kleepuvad taimele ja eritavad kleepuvat vedelikku, mida nimetatakse ka mesikasteks. Kedriklestad on väga väikesed, punased putukad, mis kleepuvad taimele ja imevad mahla. Kõik need kahjurid võivad levida teistele taimedele, seega on oluline neid kiiresti ravida.
Kahjurite vastu võitlemiseks võib kasutada insektitsiide, kuid enne nende kasutamist tuleks kindlasti lugeda tootja juhiseid ja järgida neid hoolikalt. Samuti võib kahjureid eemaldada käsitsi, kasutades vatitupsu või pintslit, mis on kastetud alkoholi või seebiveega.
Haigused
Draakonipuu võib kannatada ka erinevate haiguste all, näiteks seenhaiguste või bakteriaalsete infektsioonide all. Kui taimel on haigus, võib see põhjustada lehtede kollasust, närbumist ja langemist.
Seenhaigustest võib draakonipuu kannatada, kui seda kastetakse liiga palju või kui taimele ei anta piisavalt õhuringlust. Bakteriaalsed infektsioonid võivad levida taimele, kui seda kastetakse liiga sageli või kui taimele ei anta piisavalt päikesevalgust.
Haiguste vastu võitlemiseks on oluline tagada, et draakonipuu saaks piisavalt päikesevalgust ja õhuringlust ning et taim ei oleks ülekastetud. Kui taim on juba haige, võib kasutada fungitsiide või antibiootikume, kuid enne nende kasutamist tuleks kindlasti konsulteerida spetsialistiga.
Draakonipuu kasutamine
Draakonipuud on populaarsed toataimed, mis sobivad hästi nii kodu- kui ka kontorikeskkonda. Nende ilusad ja tugevad lehed annavad ruumile rohelise aktsendi ning nende hooldamine on suhteliselt lihtne.
Lisaks dekoratiivsele otstarbele on mõned draakonipuu liigid ka meditsiinilise kasutusega. Näiteks on Draakonipuu mahla kasutatud ravimina seedehäirete, haavandite, põletuste ja nahahaiguste raviks.
Draakonipuud on ka õhupuhastajad, mis aitavad parandada õhukvaliteeti siseruumides. Nad eemaldavad õhust toksiine, nagu benseen, formaldehüüd ja triklooretüleen.
Kuna draakonipuud on troopilised taimed, siis nad ei talu külma ja tuuletõmmet. Seetõttu on soovitatav neid hoida toas, kus temperatuur ei lange alla 15 kraadi. Samuti tuleks neid kaitsta otsese päikesevalguse eest, mis võib nende lehti kahjustada.
Kokkuvõttes on draakonipuud mitmekülgsed taimed, mis sobivad hästi nii dekoratiivseks otstarbeks kui ka meditsiiniliseks kasutamiseks. Nende hooldamine on suhteliselt lihtne ning nad aitavad parandada õhukvaliteeti siseruumides.