Madeira saar on Portugalile kuuluv saar Atlandi ookeanis. See on tuntud oma lopsaka looduse, aastaringselt õitsvate troopiliste aedade ja parkide ning matkamisvõimaluste poolest.
Saar on suurim Madeira saarestiku saartest ning selle pealinn on Funchal. Madeira saar on ka kuulus oma maailma kõige keerulisema maandumisradade poolest, mis asub Madeira lennujaamas. Saare kõrgeim tipp on Pico Ruivo.
Madeira saar on populaarne turismisihtkoht, kus külastajad saavad nautida sooja kliimat, kaunist loodust ja erinevaid tegevusi, sealhulgas matkamist, sukeldumist ja merekajakiga sõitmist. Saarel on ka palju ajaloolisi vaatamisväärsusi, sealhulgas kirikuid, muuseume ja kindluseid. Madeira saar on kindlasti koht, kus igaüks saab leida midagi endale sobivat.
Geograafia ja kliima
Pindala ja koordinaadid
Madeira saar asub Atlandi ookeanis umbes 600 km kaugusel Aafrikast. Saare pindala on kokku 801 km². Saare geograafilised koordinaadid on 32° 39′ N, 16° 54′ W. Madeira saar kuulub Portugali autonoomse piirkonnana Euroopasse.
Kliima
Madeira saar on tuntud oma subtroopilise kliima poolest, mida mõjutab Golfi hoovus. Kliima on aastaringselt pehme ja meeldiv, ilma äärmuslike temperatuuride või ilmastikunähtusteta. Suvel on keskmine temperatuur 25°C ja talvel 20°C. Merevee temperatuur on aastaringselt vahemikus 18–23°C.
Saarestik
Madeira saarestik koosneb kahest peasaarest: Madeira ja Porto Santo. Lisaks neile kuuluvad saarestikku ka kolm väiksemat saart: Desertas, Bugio ja Selvagens. Porto Santo saar asub Madeirast 40 km kaugusel ja on tuntud oma laia liivaranna poolest. Desertas koosneb kolmest saarest: Deserta Grande, Bugio ja Ilhéu Chão. Selvagens koosneb kahest saarest: Selvagem Grande ja Selvagem Pequena.
Mäed ja loodus
Madeira saare kõrgeim koht on Pico Ruivo, mis on 1862 meetrit kõrge. Pico Ruivo on kilbi vulkaan, mis on tekkinud umbes 1,8 miljoni aasta eest. Saare looduses on palju erinevaid taimi ja loomi, mis on kohastunud subtroopilise kliimaga. Madeira vein on tuntud oma unikaalse maitse ja kvaliteedi poolest.
Haldus ja rahvastik
Autonoomne piirkond
Madeira saar on Portugalile autonoomne piirkond. Autonoomia annab saarele suurema poliitilise ja majandusliku iseseisvuse, mis võimaldab saareelanikel oma piirkonna arengut paremini kontrollida.
Elanikud ja asulad
Madeira saarel on umbes 256 686 elanikku (2014. aasta seisuga). Saare suurim asula ja halduskeskus on Funchal, kus elab umbes 111 892 inimest. Teised suuremad asulad on Machico, Porto Moniz, Ribeira Brava, Santana, Calheta, Câmara de Lobos, São Vicente, ja Santa Cruz.
Madeira saar on jagatud 11 omavalitsusüksuseks, mida nimetatakse “concelhos”. Iga concelho koosneb mitmest freguesiast ehk kogukonnast. Allpool on tabel, mis näitab Madeira saare 11 concelho ja nende freguesiaid:
Concelho | Freguesiad |
---|---|
Calheta | Arco da Calheta, Calheta, Estreito da Calheta, Jardim do Mar, Paul do Mar, Ponta do Pargo, Prazeres |
Câmara de Lobos | Câmara de Lobos, Curral das Freiras, Estreito de Câmara de Lobos, Jardim da Serra |
Funchal | Imaculado Coração de Maria, Monte, Santa Luzia, Santa Maria Maior, Santo António, São Gonçalo, São Martinho, São Pedro |
Machico | Água de Pena, Caniçal, Machico, Porto da Cruz, Santo António da Serra |
Ponta do Sol | Canhas, Madalena do Mar, Ponta do Sol |
Porto Moniz | Achadas da Cruz, Porto Moniz, Ribeira da Janela, Seixal |
Ribeira Brava | Campanário, Ribeira Brava, Serra de Água, Tabua |
Santa Cruz | Camacha, Caniço, Gaula, Santa Cruz |
Santana | Arco de São Jorge, Faial, Santana, São Jorge |
São Vicente | Boaventura, Ponta Delgada, São Roque do Faial, São Vicente |
Madeira saarel on ka mitmeid väiksemaid asulaid ja külasid, mis on hajutatud üle kogu saare. Saareelanikud räägivad peamiselt portugali keelt, kuid mõned räägivad ka inglise, saksa ja prantsuse keelt.
Kultuur ja ajalugu
Keel ja päritolu
Madeira saare ametlik keel on portugali keel, kuna Madeira on Portugali autonoomne regioon. Kuid Madeira kultuuris on märgata ka mõningaid teisi keeli nagu inglise, prantsuse, saksa, itaalia ja hispaania keelt, kuna saar on populaarne turismisihtkoht. Madeira saare päritolu kohta on teada, et saare avastasid portugallased 1419. aastal, kui João Gonçalves Zarco ja Tristão Vaz Teixeira saarele jõudsid.
Ajalugu
Madeira ajalugu ulatub tagasi aastasse 1419, kui João Gonçalves Zarco ja Tristão Vaz Teixeira saare avastasid. Saar oli enne avastamist tühi ning seetõttu koloniseeritud. Madeira saarel on olnud oluline roll ka Portugalile, kuna saare kaudu käis kaubandus nii Euroopa kui ka Aafrika vahel. Madeira saar on ka UNESCO maailmapärandi nimistus.
Veinifestival ja toit
Madeira veinifestival on Madeira kultuuri üks olulisemaid sündmusi, kus tähistatakse Madeira veini. Veinifestival toimub igal aastal septembri lõpus Funchalis, Madeira pealinnas. Festivalil saab nautida Madeira veini ja kohalikku toitu. Madeira köök on tuntud oma mereandide ja liharoogade poolest. Kuna Madeira on saar, siis on mereandidest valmistatud toidud väga populaarsed. Kuid Madeira köögis on ka mõjutusi Portugalist ja Marokost.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et Madeira saar on rikas ajaloo ja kultuuri poolest. Saar on olnud oluline Portugali jaoks ning tänapäeval on see populaarne turismisihtkoht, kus saab nautida Madeira veini ja kohalikku toitu.
Majandus
Madeira saar on tuntud oma turismi ja põllumajanduse poolest. Turism on saare majanduse oluline osa, mis annab tööd paljudele inimestele. Turistide arv on viimastel aastatel pidevalt kasvanud ning saar on muutunud üha populaarsemaks turismisihtkohaks.
Turism
Madeira saar on tuntud oma kauni looduse ja vaateplatvormide poolest. Saarel on mitmeid matkaradasid, mis on populaarsed nii kohalike kui ka turistide seas. Saar pakub ka palju võimalusi veealuste seikluste ja kalapüügi harrastamiseks. Turistid saavad nautida ka saare rikkalikku kultuuripärandit, sealhulgas muuseumid ja ajaloolised vaatamisväärsused.
Põllumajandus
Madeira saare põllumajandus on eelkõige suunatud banaanide, viinamarjade ja troopiliste puuviljade kasvatamisele. Saarel kasvatatakse ka erinevaid köögivilju ja maitsetaimi. Põllumajandus on saare majanduses oluline, kuid turism on selgelt domineeriv majandusharu.
Muu
Madeira saar kuulub Macaronesia piirkonda, mis hõlmab Madeira, Azoreid, Kanaari saari ja Kap Verde saari. Euro on saarel ametlik valuuta.
Sport
Madeira saar on suurepärane sihtkoht spordihuvilistele. Saar pakub mitmesuguseid tegevusi, mis sobivad erinevate huvide ja oskuste tasemega inimestele. Kas eelistate maapealseid spordialasid või veepõhiseid tegevusi, leidub midagi kõigile.
Golfisõpru rõõmustab teadmine, et Madeira saarel on kaks suurepärast golfiväljakut. Palheiro Golf Course, mis asub Funchalis, pakub hingematvaid vaateid Atlandi ookeanile ja linnale. Santo da Serra Golf Course, mis asub saare idaosas, on tuntud oma keerulise maastiku ja kauni looduse poolest.
Tennisefännid saavad samuti oma lemmikspordiala nautida saarel. Clube de Ténis do Estreito, mis asub Funchalis, pakub mitmeid välitingimustes tenniseväljakuid rentimiseks. Klubi pakub ka algajatele ja edasijõudnutele treeningprogramme ja koolitusi.
Teised populaarsed spordialad saarel hõlmavad matkamist, mägirattasõitu ja veespordialasid. Madeira saarel on mitmeid matkaradasid, mis pakuvad vaateid saare karmile maastikule ja lopsakale taimestikule. Mägirattasõidu entusiastid saavad uurida saare keerulisi radu ja nautida saare maalilist ilu.
Veepordialade harrastajad saavad nautida mitmesuguseid tegevusi, sealhulgas surfamist, purjelauasõitu ja sukeldumist. Saare selged veed ja rikkalik mereelu muudavad selle ideaalseks kohaks sukeldumiseks. Saarel on mitu sukeldumiskeskust, mis pakuvad algajatele ja edasijõudnutele koolitusi ja sertifitseerimisprogramme.
Kokkuvõttes pakub Madeira saar laia valikut spordialasid, mis sobivad erinevate huvide ja oskuste tasemega inimestele. Kas olete golfi entusiast, tennisemängija või veespordialade harrastaja, leidub kõigile midagi sellel kaunil saarel.
Loomastik
Madeira saarel leidub rikkalikult erinevaid loomaliike, mis on kohastunud saare ainulaadse elukeskkonnaga. Üks tuntumaid liike on Madeira seinad sisalik (Madeiran wall lizard), kes on saare ainuke sisalikuliik. Need sisalikud on tavaliselt rohelise või pruuni värvi ning neil on võime oma värvust vastavalt keskkonnale muuta. Nad elavad kivimite vahel ning on öise eluviisiga.
Teine tuntud liik on Madeira tulekuld (Madeira firecrest), kes on saare ainuke linnuliik. Need väikesed linnud on tavaliselt rohekaskollase pealagi ja oranži alaküljega. Nad elavad metsades ning on tuntud oma kaunite laulude poolest.
Madeira ümbruses elutsevad ka erinevad vaalaliigid, nagu näiteks nokkvaalad (beaked whales). Nende vaalade eripäraks on nende noka kujuline pea ning nad on tuntud oma sügava sukeldumisvõime poolest. Nende vaalade kohta on vähe teavet ning nad on üsna haruldased.
Kokkuvõtlikult võib öelda, et Madeira saar on rikkaliku loodusega paik, kus elab palju erinevaid loomaliike. Kui soovite nendega lähemalt tutvuda, siis tasub kindlasti minna matkama või osaleda mõnel loodusretkel.
Levadad
Madeira saar on tuntud oma levadade süsteemi poolest, mis on ehitatud saare mägistele aladele. Levadad on kanalid, mis kannavad vett saare põllumajanduspiirkondadesse. Need kanalid on olulised saare majandusele ning annavad vajaliku vee saare põllukultuuridele.
Levadade süsteem on tuntud oma keerukuse ja suuruse poolest. Süsteem koosneb enam kui 2500 kilomeetrist kanalitest, mis on ehitatud saare mägistele aladele. Levadade süsteem on märkimisväärne inseneritöö, mis on ehitatud sajandeid tagasi ning on siiani saare majanduse alustalaks.
Levadade Süsteem
Levadade süsteem koosneb mitmest kanalist, millest igaüks kannab vett erinevatesse piirkondadesse. Need kanalid on ehitatud saare loodusliku reljeefi järgi, mis tähendab, et need on kohati väga järsud ning kitsad. Levadade süsteemi ehitamiseks kasutati karistatud kurjategijaid või orje, kuna see oli väga raske ja ohtlik töö.
Levadade süsteemi pikkus on ligi 2500 kilomeetrit ning see on üks suurimaid inimtekkelisi süsteeme maailmas. Levadade süsteem on tänapäeval oluline turismiobjekt, kuna see pakub võimalust matkata mööda kanaleid ning nautida saare kaunist loodust.
Kokkuvõttes on Madeira saare levadade süsteem suurepärane näide inimkonna võimest kohaneda looduslike tingimustega ning ehitada keerulisi süsteeme, mis tagavad saare majanduse ja elanike heaolu.