Viru raba on üks Eesti ilusamaid rabamaastikke, mis asub Harjumaal Lahemaa rahvuspargis. Raba pindala on 235 hektarit, millest 3,5 km pikkune õpperada tutvustab rabataimestikku, endiseid liivaluiteid, vallseljakut ja nõmmemetsa. Raja algusest paarikümne meetri kaugusel asub Viru raba vaatetorn, kust avaneb vaade kogu soodele.

Viru raba matkarada algab Tallinna-Narva maantee lähedalt ja lõpeb Jõelähtme-Kemba tee ääres. Raja pikkus on ühest raba otsast teise 3,5 km, ümber raba metsateed mööda raja algusesse tagasi tulles on ringi pikkus 5,7 km. Rada tutvustab Eestile tüüpilist kõrgsoo maastikku ja -taimestikku ning on üks parima ligipääsuga sooradasid Eestis, läbides Lahemaale omast metsa- ja rabamaastikku.

Raba on suurepärane koht matkamiseks ja looduse nautimiseks. Raba on täis rabataimestikku, laukaid ja älveid. Raja läbimine võtab aega umbes 2-3 tundi ning on sobilik nii algajatele kui ka kogenud matkajatele. Rada on hästi hooldatud ja tähistatud ning parkimine on võimalik uues parklas, mis asub vanast parklast 700 meetrit Tallinn-Narva maantee poole.

Viru raba asukoht

Viru raba

Viru raba on üks populaarsemaid matkaradasid Eestis, mis asub Lahemaa Rahvuspargis Harjumaal. Raba ulatub Kuusalu valla territooriumilt Kolga alevikuni ning jääb Tallinn-Narva maantee lähedusse.

Raba asub umbes 50 km kaugusel Tallinnast ning on kergesti ligipääsetav nii autoga kui ka ühistranspordiga. Matkaraja alguspunkt asub Tallinn-Narva maantee ääres ning parkimisvõimalused on olemas.

Lahemaa Rahvuspark, kus Viru raba asub, on üks Eesti vanimaid ja suurimaid rahvuspargi. Rahvuspark hõlmab suurt osa Loode-Eesti rannikualast ning on koduks paljudele haruldastele taimeliikidele ja loomadele.

Kuusalu vald, kus raba asub, on üks Harjumaa suuremaid valdu. Vallas on palju erinevaid vaatamisväärsusi ja turismiobjekte, sealhulgas muuseumid, matkarajad ja ajaloolised paigad.

Kolga alevik, mis jääb raba lähedusse, on üks Kuusalu valla suuremaid asulaid. Alevikus on olemas kõik vajalikud teenused, sealhulgas toidupoed, apteegid ja bensiinijaamad.

Tallinn-Narva maantee, mis kulgeb raba lähedalt mööda, on üks Eesti tähtsamaid maanteid. Maanteed mööda on mugav sõita nii Tallinna kui ka Narva suunal ning sealt on lihtne pääseda ka teistesse Eesti piirkondadesse.

Elusloodus

Viru raba

Taimestik ja loomastik

Viru raba on tuntud oma loodusliku ilu ja mitmekesise taimestiku ning loomastiku poolest. Raba on koduks paljudele haruldastele taimeliikidele, sealhulgas turbasammaldele, pärismaalastele ja soo-orhideedele. Lisaks on raba koduks paljudele lindudele, nagu rääk, sookurg, haned ja kanakull. Kui olete õnnekombel piisavalt vaikne, võite kuulda ka mõnda haruldast linnuliiki, nagu näiteks soo-loorkulli.

Viru raba on ka koduks erinevatele imetajatele, sealhulgas metskitsele, põdrale, rebasele ja kährikule. Lisaks on raba koduks paljudele putukaliikidele, nagu liblikad ja kimalased.

Geoloogilised omadused

Viru raba on moodustunud pärast jääaja lõppu, kui liustikujää sulas ja järv, mille mudased setted asuvad siiani soopõhjas, kinni kasvas. Raba laienemisele panid piirid seda ümbritsevad luitevallid. Raba koosneb peamiselt turbast, mis on moodustunud surnud taimedest ja muust orgaanilisest materjalist, mis on aja jooksul lagunenud ja kuhjunud.

Lisaks turbale on raba ka koduks liivakivile ja dolokivile. Raba on tuntud ka oma liivaluidete ja nõmmemetsade poolest. Liivaluited on tekkinud tuule ja vee poolt, mis on kuhjanud liiva üles ja tekitanud künkaid. Nõmmemetsad on kohalikud metsad, mis koosnevad männi- ja kuusepuudest ning on kohandunud raba elupaigaga.

Kokkuvõttes on Viru raba unikaalne looduslik ala, mis pakub kodu paljudele haruldastele taimeliikidele ja loomadele ning on täis huvitavaid geoloogilisi omadusi.

Matkamine ja vaatamisväärsused

Laudtee ja vaatetorn

Raba õpperaja laudteel on võimalik nautida rahulikku jalutuskäiku üle raba. Laudtee on renoveeritud ning seda on võimalik läbida igal aastaajal. Raja keskel asub vaatetorn, kust avanevad kaunid vaated rabamaastikule ja metsale. Vaatetorn on suurepärane koht, kus nautida rahu ja vaikust, ning imetleda looduse ilu.

Matkarada ja infotahvlid

Viru raba matkarada on 3,5 km pikkune ning tutvustab rabataimestikku, endiseid liivaluiteid, vallseljakut ja nõmmemetsa. Raja äärde on paigaldatud mitmeid infotahvleid, mis selgitavad raja läbimisel nähtavat loodust. Matkarada sobib hästi nii jalgsi kui ka jalgrattaga liikumiseks. Raja läbimisel tuleks arvestada, et mõned kohad võivad olla märjad ning libedad.

Puhkeala

Viru raba õpperaja alguses asub parkla, kus on võimalik autot parkida. Lisaks parklale on olemas ka puhkeala, kus on võimalik piknikku pidada ning puhata. Raja ääres on mitmeid pinkide ja laudadega puhkealasid, kus saab lõõgastuda ning nautida loodust.

Viru raba asub Lahemaa rahvuspargis, mis on Eesti vanim rahvuspark. Rahvuspargis on võimalik nautida rahu ja vaikust, ning imetleda looduse ilu. Viru raba on üks rahvuspargi populaarsemaid vaatamisväärsusi, kus on võimalik nautida rabamaastikku ning metsavaateid.

Tripadvisoris on Viru raba saanud palju positiivseid hinnanguid. Raba on külastajate sõnul ilus ja rahulik, ning sobib hästi nii matkamiseks kui ka pikniku pidamiseks. Matkatee ääres on paigaldatud mitmeid infotahvleid, mis selgitavad raja läbimisel nähtavat loodust.

Ligipääsetavus ja kasutus

Viru raba on üks parima ligipääsuga sooradasid Eestis, mis sobib hästi kõigile külastajatele. Ligipääsetavus tähendab, et kogu elanikkond on elu- ja infokeskkonda kaasatud ja kõikidele on tagatud võrdsed võimalused ühiskonnaelust osa võtta. Raba on avatud kõigile külastajatele, kellel on huvi looduse vastu.

Ratastooli kasutajad ja lapsevankrid

Viru raba on hästi ligipääsetav ratastooli kasutajatele ja lapsevankritega külastajatele. Raba külastamiseks on olemas spetsiaalselt ehitatud laudtee, mis on piisavalt lai, et ratastooli või lapsevankriga liikumine oleks mugav. Laudtee on tasane ja turvaline ning sobib ideaalselt ratastooli kasutajatele ja lapsevankritega külastajatele.

Jalgratturitele

Viru raba ei ole sobilik jalgratturitele. Raba külastamiseks on spetsiaalselt ehitatud laudtee, mis on mõeldud jalgsi liikumiseks. Jalgratturid võivad raba külastada, kuid nad peavad oma jalgratta laudtee kõrvale jätma ja raba jalgsi külastama.

Raba külastamiseks on olemas parkla, kust saab alguse raba matkarada. Raba matkarada on tähistatud viitadega, mis aitavad külastajatel liikuda õiges suunas. Raba matkarajal on olemas ka kuivkäimla, mis on külastajatele mugavaks kasutamiseks.

Viru raba

Lõpetuseks

Viru raba on üks populaarsemaid matkaradu Eestis, kuna see pakub külastajatele võimalust nautida looduse ilu ja rahu. Raba on ka populaarne koht lindude vaatlemiseks. Soovitame kõigil külastajatel kaasa võtta binokli ja kaamera, et näha ja jäädvustada raba erinevaid linde.

Kokkuvõttes on Viru raba suurepärane koht looduse nautimiseks ja rahulikuks ajaveetmiseks. Külastajad soovitavad tulla rabasse erinevatel aastaaegadel, et näha raba erinevaid nägusid ning võtta aega ja nautida raba ilu.

Categorized in: