Harilik kuusk – Eesti metsade sümbol

Harilik kuusk (Picea abies) on Eesti kõige tavalisem okaspuuliik, mis esineb üle Eesti. Seda leidub sageli metsades, kuid ka parkides ja aedades. Harilikku kuuske peetakse üheks olulisemaks puuliigiks Eesti metsades, kuna sellel on suur majanduslik ja ökoloogiline tähtsus.

harilik kuusk

Harilik kuusk on igihaljas okaspuu, mis võib kasvada kuni 60 meetri kõrguseks ja 500 aasta vanuseks. Sellel on tugevad juured ja kooniline tüvi, mis teeb sellest tugeva ja vastupidava puu. Harilik kuusk on tuntud oma lõhnavate okaste ja käharate okstega, mis on helerohelised või sinakasrohelised.

Harilikku kuuske kasutatakse laialdaselt puidutööstuses, ehituses ja paberitööstuses. Sellel on ka märkimisväärne ökoloogiline tähtsus, kuna see pakub varju ja elupaika mitmetele metsaelanikele, sealhulgas lindudele, putukatele ja imetajatele.

Harilikku kuuske saab kasvatada ka aias ja parkides, kuna see on vastupidav ja talub hästi Eesti kliimat. See on populaarne jõulupuu, kuna sellel on ilus kooniline kuju ja lõhnab hästi. Seda saab kasutada ka tuulekaitseks ja müra vähendamiseks.

Hariliku kuuse kasvatamine

Hariliku kuuse kasvatamine on lihtne ja seda saab teha nii seemnetest kui ka istikute abil. Seemnetest kasvatamine võtab kauem aega, kuid on odavam. Istikute abil kasvatamine võtab vähem aega, kuid on kallim.

Kuuse istutamiseks tuleks valida sobiv koht, kus on piisavalt päikesevalgust ja muld on hästi kuivendatud. Istik tuleks istutada sügiseti või kevadel enne kasvu algust. Istutusauk peaks olema vähemalt kaks korda suurem kui istiku juurepall.

Kuuse eest hoolitsemine

Hariliku kuuse eest hoolitsemine on lihtne ja selleks piisab regulaarsest kastmisest ja väetamisest. Kuusk vajab piisavalt vett ja toitaineid, et kasvada tugevaks ja tervislikuks. Samuti tuleks kuuse ümber olev muld multšida, et vältida niiskuse aurustumist ja umbrohu kasvu.

Kuuse kärpimine on vajalik, et säilitada selle ilusat kuju ja vältida okste murdumist. Kärpimist tuleks teha sügisel või varakevadel, enne kui taim hakkab kasvama. Kärpimisel tuleks eemaldada kuivanud ja katkised oksad ning võra keskelt tuleks eemaldada kitsad ja tihedalt kasvavad oksad. Kui kuusk on noor, tuleks seda kärpida kord aastas, vanematel puudel piisab kärpimisest kord kahe või kolme aasta tagant.

Kuuskede haigused ja kahjurid

Kuused võivad olla vastuvõtlikud mitmetele haigustele ja kahjuritele. Üks tavalisemaid haigusi on kärntõbi, mis võib põhjustada okste pruuniks muutumist ja nende kuivamist. Kärntõve vastu aitab kuuse regulaarne kastmine ja väetamine ning kahjustatud okste eemaldamine.

Kahjuritest võivad kuusele ohtu kujutada näiteks kuusepruunmardikas ja -kooremardikas. Need kahjurid võivad põhjustada kuuseokste kuivamist ja tugevat nõrgenemist. Kahjurite vastu aitab kuuse korrapärane kontrollimine ning vajadusel tõrjevahendite kasutamine.

Hariliku kuuse ökoloogiline tähtsus

Harilik kuusk on üks olulisemaid puuliike Eesti metsades. Sellel on märkimisväärne ökoloogiline tähtsus, kuna see pakub varju ja elupaika mitmetele metsaelanikele, sealhulgas lindudele, putukatele ja imetajatele. Kuuskede all võivad kasvada mitmed teised taimed, mis annavad toitu erinevatele putukaliikidele. Kuusk on oluline ka Eesti põllumajanduses, kuna seda kasutatakse laialdaselt tuulekaitse ja müra vähendamiseks.

Hariliku kuuse kasutamine

Harilikku kuuske kasutatakse laialdaselt puidutööstuses, ehituses ja paberitööstuses. Kuusepuit on kõva ja vastupidav ning seda kasutatakse erinevate ehituskonstruktsioonide ja mööbli valmistamiseks. Samuti kasutatakse kuusepuitu paberitootmises, kuna see annab paberile hea tugevuse.

harilik kuusk

Categorized in: