Rummu karjäär on üks Eesti kõige unikaalsemaid turismiobjekte, mis asub Harju maakonna lääneosas Lääne-Harju vallas. Karjäär on tuntud oma kristallselge hele-rohe-sinise laguuni ja kõrval asuva tehismäe poolest, mis on üks populaarsemaid kohti päevapuhkuseks. Rummu karjäär on ka populaarne sukeldumispaik, kus saab avastada vee all asuvaid vanu hooneid, seadmeid ja puud.

Karjääri ajalugu ulatub tagasi 1938. aastasse, mil alustati tööd Vasalemma Lubja- ja Marmoritehase karjäärina. Karjäärist kaevandati peamiselt paekivi, sealhulgas Vasalemma paekivi, mida tuntakse paremini Vasalemma marmorina. Pärast Teist maailmasõda muutus karjäär Nõukogude Liidu vangilaagriks, kus vangid kaevandasid paekivi. Pärast vangilaagri sulgemist jäi karjäär mahajäetuks ning sellest sai üks Eesti populaarsemaid turismiobjekte.

Rummu karjäär on avatud iga päev ning sinna saab osta online pileteid. Karjäär on ka populaarne koht veespordi harrastamiseks ning suvel on seal avatud ka veepark. Karjääri külastamine on kindlasti üks kogemus, mida ei tasuks Eestis elades või külastades vahele jätta.

Rummu karjääri ajalugu

Rummu karjäär on endine lubjakivikarjäär, mis asub Harjumaal, Vasalemma vallas. Karjäär avati 1938. aastal, kuid selle tegevus lõpetati 1990. aastatel. Karjääri territooriumil asus ka Murru vangla, mis oli üks Eesti suuremaid vanglaid.

Karjääri ajalugu on seotud ka vangidega, kes pidid karjääris töötama sunniviisil. Vangid pidid kaevandama lubjakivi, millest valmistati tsemendi- ja lubjakivitolmu. Vangide töötingimused olid rasked ja inimväärikust alandavad.

Pärast vangla sulgemist 2012. aastal on karjäär muutunud populaarseks turismiobjektiks. Külastajad saavad ujuda karjääri sinises vees, sukelduda veealuste hoonete ja seadmete juurde ning nautida vaadet endisele vanglale.

Rummu karjääri ajalugu on täis nii tööd kui ka kannatusi. Karjäär ja selle territoorium on tänapäeval säilitatud võimalikult autentsena, et külastajad saaksid aimu karjääri minevikust ning vangide rasketest töötingimustest.

rummu karjäär

Rummu karjääri aktiivsed tegevused

Rummu karjäär pakub külastajatele mitmeid aktiivseid tegevusi, mis sobivad nii perepuhkuseks kui ka sõpradega aja veetmiseks. Allpool on välja toodud mõned populaarsed tegevused, mida Rummu karjäär pakub.

Discgolfipark

Rummu karjääris asub kaasaegne discgolfipark, kus on 18 korvi ja erinevad raskusastmed. Discgolf on spordiala, mida saavad mängida nii algajad kui ka kogenud mängijad. Park on avatud igal aastaajal ning külastajad saavad oma varustuse kaasa võtta või rentida kohapealt.

Vesirattad

Rummu karjäär pakub külastajatele ka võimalust sõita vesirattaga. Vesirattad on sobilikud kõigile vanusegruppidele ja ei nõua erilisi oskusi. Külastajad saavad rentida vesirattaid kohapeal ning sõita mööda karjääri sinist laguuni.

Sup lauad

Stand-up paddleboarding ehk SUP on spordiala, mis on viimastel aastatel üha populaarsemaks muutunud. Rummu karjäär pakub külastajatele võimalust rentida SUP laudu ning sõita mööda karjääri sinist laguuni. SUP laudadega sõitmine on suurepärane võimalus nautida kaunist loodust ja samal ajal treenida oma tasakaalu.

Sukeldumine

Rummu karjäär on tuntud ka oma suurepäraste sukeldumisvõimaluste poolest. Karjääri vesi on kristallselge ning seal saab näha vanu hooneid, seadmeid ja puud. Sukeldumine on lubatud ainult sertifitseeritud sukeldujatele ning külastajad peavad järgima kõiki ohutusnõudeid.

Kokkuvõttes pakub Rummu karjäär külastajatele mitmeid aktiivseid tegevusi, mis sobivad erinevatele vanusegruppidele ja huvidele. Külastajad saavad nautida kaunist loodust ning samal ajal treenida oma füüsilist vormi.

rummu karjäär

Rummu karjääri külastuse planeerimine

Piletite info

Rummu karjääri külastamiseks on vaja osta pilet. Kuni juuni alguseni saab pileteid osta ainult veebist ning alates 1. juunist on võimalik pileteid osta ka kohapealt. Piletihind sõltub vanusest ning kas soovitakse külastada karjääri või vanglat. Täiskasvanu pileti hind karjääri külastamiseks on 10 eurot ning vangla külastamiseks 15 eurot. Lastele ja noortele vanuses 7-17 aastat on piletihind vastavalt 7 ja 10 eurot. Alla 7-aastastele lastele on külastus tasuta.

Lisaks on võimalik osta audiogiidi, mis aitab külastajatel paremini mõista karjääri ajalugu ja tähtsust. Audiogiidi hind on 5 eurot ning seda saab osta koos piletiga.

Parkimise info

Karjääri juures on olemas parkimisala, kuhu saab parkida oma auto. Parkimine on tasuta ning parkimisala on avatud igapäevaselt kell 10-20. Kuna karjäär on populaarne turismiobjekt, siis võib parkimisala olla sageli täis, eriti suvehooajal. Seetõttu soovitatakse külastajatel tulla varakult hommikul või hilja õhtul.

Giidiga ekskursioonid

Rummu karjääri külastajatel on võimalik tellida giidiga ekskursioon, mis aitab paremini mõista karjääri ajalugu ja tähtsust. Giidiga ekskursiooni hind sõltub grupi suurusest ning kestusest. Ekskursioonid kestavad tavaliselt 1-2 tundi ning neid saab tellida eelnevalt broneerides.

Lisaks on võimalik tellida matku karjääri ümbrusesse ning audiogiidi abil saab külastada karjääri iseseisvalt. Karjääri külastamine on lubatud ainult päevasel ajal ning vette hüppamine on rangelt keelatud.

Rummu karjääri territoorium

Rummu karjääri territoorium on suur ja mitmekesine ala, mis pakub külastajatele palju avastamisrõõmu. Territooriumile kuulub Rummu karjäär, endine Murru vangla ja selle ümbrus.

Rummu karjääri territooriumil saab külastada suvekohvikut, kus pakutakse kosutavaid jooke ja maitsvaid toite. Lisaks on avatud uus terrass, kust avanevad imelised vaated helesinisele laguunile, rannale ja tuhamäele.

Mägi, millele saab matkata, on üks Rummu karjääri territooriumi kõige populaarsemaid vaatamisväärsusi. Mägi on kõrge ja järsk ning matkamine võib olla väljakutseks vähem kogenud matkajatele. Kuid vaated mäelt on seda väärt – avaneb imeline vaade Rummu karjääri laguunile ja ümbritsevale maastikule.

Rummu karjääri territooriumil toimuvad erinevad üritused, mis pakuvad külastajatele meelelahutust ja kultuurikogemust. Näiteks on korraldatud kontserte, teatrietendusi ja kunstinäitusi.

Kokkuvõttes on Rummu karjääri territoorium külastamist väärt paik, kus saab nautida imelisi vaateid, maitsvat toitu ja kultuurikogemusi.

Rummu karjääri toit ja joogid

Rummu karjäär pakub külastajatele mitmeid võimalusi nii toidu kui ka jookide nautimiseks. Karjääri suvekohvikus saab nautida mõnusat atmosfääri ja meeleolu ning kosutavaid toite ja jooke. Kohvikus on saadaval nii soolaseid kui ka magusaid suupisteid ning erinevaid jooke.

Kohviku menüüst leiab erinevaid toite, sealhulgas friikartuleid, juustukooke, salateid ja pastaroogasid. Lisaks on saadaval ka erinevaid magustoite, nagu näiteks jäätis, pannkoogid ja koogid. Kohvikus on võimalik tellida ka erinevaid jooke, sealhulgas karastusjooke, mahlu ja kohvi.

Rannakohvik pakub külastajatele võimalust nautida toitu ja jooke otse ranna ääres. Kohvikus on saadaval erinevaid suupisteid, nagu näiteks friikartulid, juustukook ja krõpsud. Lisaks on saadaval ka erinevaid jooke, sealhulgas karastusjooke ja mahlu.

Kuumadel suvepäevadel on kindlasti populaarne võimalus nautida jahutavat jäätist. Rummu karjääris on saadaval erinevaid jäätiseid erinevate maitsetega. Külastajad saavad valida erinevate jäätisekoonuste ja -toppingute vahel.

Lisaks pakub karjäär erinevaid jooke, mis sobivad suurepäraselt janu kustutamiseks. Kohvikus on saadaval erinevaid karastusjooke ja mahlu. Lisaks on saadaval ka erinevaid kohvijooke, nagu näiteks cappuccino ja latte.

Kokkuvõttes pakub Rummu karjäär külastajatele mitmeid võimalusi nii toidu kui ka jookide nautimiseks ning sobib suurepäraselt päevapuhkuseks koos pere või sõpradega.

Rummu karjääri majutus

Rummu karjäär on populaarne turismisihtkoht, kus on palju vaatamisväärsusi ja tegevusi. Kui soovite jääda pikemaks ajaks, on teil võimalik leida mitmeid majutusvõimalusi läheduses.

Üks võimalus on jääda Rummu karjääri lähedal asuvasse karavaniparki. Seal on erineva suurusega karavanide jaoks sobivaid platse, kus on olemas elekter ja vesi. Karavanipark on avatud aastaringselt ning seal on ka duširuumid ja WC-d.

Kui soovite veeta öö looduses, on Rummu karjääri läheduses ka telkimisplats. Telkimisplats asub Rummu järve kaldal ja seal on võimalik nautida kaunist loodust ning ujuda kristallselges järves. Telkimisplatsil on olemas grillimisvõimalused ning WC-d ja duširuumid.

Lisaks on võimalik leida majutusvõimalusi ka lähedal asuvates hotellides ja külalistemajades. Kõik majutusvõimalused on hästi ligipääsetavad ning pakuvad mugavat ja meeldivat ööbimist Rummu karjääri külastajatele.

Rummu karjääri ohutus ja juhised

Rummu karjäär on ilus ja huvitav koht, kuid see on ka koht, kus on palju ohte. Seetõttu on Rummu karjääris oluline järgida ohutusjuhiseid, et tagada oma turvalisus ja teiste külastajate turvalisus.

Üldised ohutusjuhised

Rummu karjääris on keelatud vette hüppamine ja sukeldumine. Vee all on vanad hooned, seadmed ja puud, mis võivad olla ohtlikud. Vesi on sügav ja külm ning võib põhjustada uputusohu. Seetõttu on soovitatav vette minna ainult siis, kui sul on piisav ujumisoskus ja kui sa oled selles kindel.

Rummu karjääris on ka palju teravaid kive ja teravaid esemeid, mis võivad põhjustada vigastusi. Seetõttu on soovitatav kanda jalanõusid ja vältida paljajalu kõndimist.

Üldised juhised

Rummu karjääri külastades peavad külastajad järgima järgmisi juhiseid:

  • Ära jäta prügi maha, vaid viska see prügikasti.
  • Ära roni ega rabele ohtlikes kohtades.
  • Ära katsu ega liiguta vanu seadmeid ega hooneid.
  • Järgi kõiki ohutusmärke ja -silti.

Kui sa järgid neid juhiseid, saad nautida Rummu karjääri ilu ja huvitavust turvaliselt ja vastutustundlikult.

Rummu karjääri üritused

Rummu karjäär on tuntud oma mitmekülgsete ürituste poolest, mis pakuvad meelelahutust kõigile külastajatele. Siin toimuvad kontserdid, spordisündmused, matkad ja palju muud.

Üks olulisemaid üritusi on kindlasti suvine kontserdisari, kus esinevad nii Eesti kui ka välismaised artistid. Kontserdid toimuvad karjääri terrassil, kust avaneb kaunis vaade helesinisele laguunile. Lisaks kontsertidele korraldatakse siin ka teisi muusikasündmusi, nagu näiteks DJ-õhtuid.

Rummu karjääris on võimalik ka spordiga tegeleda. Siin toimuvad erinevad spordivõistlused, nagu näiteks discgolfi turniirid. Lisaks on karjääris võimalik rentida SUP-laudu ja vesirattaid, et nautida kaunist loodust veepinnalt.

Rummu karjäär on suurepärane koht ka matkahuvilistele. Siin saab matkata ümber mäe ja nautida kauneid vaateid. Lisaks on karjääris võimalik sukelduda ja avastada vee all asuvaid vanu hooneid ja seadmeid.

Kõikidel üritustel on oluline roll ka karjääri suvekohvikul, kus pakutakse kosutavaid jooke ja suupisteid. Kohvikus on võimalik nautida kaunist vaadet helesinisele laguunile ja rannale ning kuulata meeldivat muusikat.

Kokkuvõttes pakub Rummu karjäär mitmekülgset meelelahutust kõigile külastajatele. Siin toimuvad erinevad üritused, mis sobivad nii perega kui ka sõpradega aja veetmiseks.

Categorized in: