Tallinna Teletorn, mida tuntakse ka kui Tallinna TV torni, on ikooniline maamärk, mis asub Tallinnas, Eestis. See on populaarne turismisihtkoht, mis pakub hingematvaid vaateid linna ja selle ümbruse kohta. Torn seisab kõrgusel 314 meetrit, tehes sellest Eesti kõrgeima hoone ja Põhja-Euroopa kõrgeima platvormi.

Tallinna Teletorn ehitati 1980. aastal Moskva suveolümpiamängude purjeregati jaoks ning sellest ajast alates on see saanud Eesti iseseisvuse ja kaasaegsuse sümboliks. Torn koosneb betoonvarrest, terasest antennist ja kahest korruselisest hooneosast tipposas. Külastajad saavad liftiga sõita vaateplatvormile, mis asub kõrgusel 170 meetrit ning pakub panoraamvaateid Tallinnale, Soome lahele ja ümbritsevale maapiirkonnale.

Tallinna Teletorn pakub ka mitmeid teisi atraktsioone, sealhulgas restorani, virtuaalreaalsuse kogemust, äärekõndi ja nutitelefoni mängu. See on avatud iga päev kell 10.00–18.00 ning külastajad saavad osta pileteid veebis või torni pileti kassast. Olete siis kohalik või turist, külastus Tallinna Teletorni on unustamatu kogemus, mida ei tohiks mööda lasta.

Ajalugu

Tallinna Teletorni ehitus algas 1975. aastal ning see valmis 1980. aasta suvel. Torni ehitusel osales 32 ehitusettevõtet. Projekteerijate ees seisis kaks keerulist ülesannet: valida teletorni konstruktsioon ja ehituskoht. Konstruktsioonilt koosneb torn kolmest osast: vundamendist, 190 m kõrgusest raudbetoontüvest ja 124 m kõrgusest terasantennist. 150-182 m vahel asub torni ülaehitis, mille läbimõõt on 38 m.

Torni ehituse algataja oli David Baziladze, kes esitas 1972. aastal idee ehitada Tallinnasse teletorn. Ehitusprojekti koostas Juri Sinis. Torni kõrgus on 314 meetrit, mis teeb sellest maailma kõrgemate vaateplatvormiga ehitiste hulka kuuluva rajatise.

Torni avati 11. juulil 1980. aastal, mis oli ajastatud Moskva suveolümpiamängude Tallinnas toimuvaks purjeregatiks. Teletorni avamispidustustel osalesid Nõukogude Liidu kõrged riigiametnikud ja sporditegelased.

Torni ehitamine oli tol ajal Eesti jaoks suur saavutus ning see tõi kaasa palju positiivset tähelepanu. Torni avamise järel hakkas see kohe täitma oma peamist eesmärki – edastama televisiooni- ja raadiosaateid. Torni on külastanud miljoneid inimesi, kes on imetlenud Tallinna panoraami torni vaateplatvormilt.

Arhitektuur

tallinna teletorn

Tallinna Teletorn on Eesti kõrgeim ehitis, mille kõrgus on 314 meetrit. See ehitati aastatel 1975-1980 osana suurest ehitusprogrammist Tallinnas toimunud Moskva olümpiamängude purjeregati tarbeks. Ehituse peatöövõtjaks oli Eesti Ehitusprojekt, kuid ehitusel osales ka 32 teist ehitusettevõtet.

Teletorni projekti loojad olid Sideministeeriumi Riikliku Projekteerimisinstituudi spetsialistid Moskvas. Projekti peainsener oli Jevgeni Ignatov, peakonstruktor Vladimir Obõdov, arhitektid Juri Sinis ja David Baziladze.

Torni karkass on valmistatud raudbetoonist ja terasest, millele on paigaldatud terasest antenn. Torni kõrguseks on 170 meetrit, millele on lisatud antenni kõrgus 144 meetrit. Torni kogukaal on 25 000 tonni.

Torni arhitektuur on modernistlik ja minimalistlik. Torni välisilme on lihtne ja massiivne, mida toetavad kõrged sambad, mis on kroonitud terasest antenniga. Arhitekt Vootele Tõsine on öelnud, et torni kujundamisel oli oluline rõhutada selle funktsionaalsust ja tehnilist täiuslikkust.

Asukoht ja vaade

Tallinna teletorn asub Pirita linnaosas, mis on umbes 6 km kaugusel Tallinna kesklinnast. Torni asukoht on Kloostrimetsa tee 58a, Tallinn, EE 11913. Torni kõrgus on 314 meetrit, mis teeb sellest kõrgeima ehitis Tallinnas ja kogu Eestis.

Torni vaade on üks Tallinna kõige muljetavaldavamaid. Tornist avaneb 360-kraadine panoraamvaade, mis hõlmab kogu Tallinna linna, Läänemerd, lahte ja ümbritsevat maapiirkonda. Vaade on eriti ilus päikeseloojangu ajal, kui päike väriseb merel ja maastik muutub kuldseks.

Torni vaade on ainulaadne Eestis ja unikaalne Põhja-Euroopas. Vaadates üle Tallinna linna, on võimalik näha kõiki linna siluette ja hoonete detaile. Vaade ulatub kaugemale Tallinna piiridest, võimaldades näha ka ümbritsevat maapiirkonda, sealhulgas metsi ja põlde.

Tornist avanev vaade on eriti ilus öösel, kui linn on valgustatud. Torni tipus asuvad vaatlusplatvormid võimaldavad külastajatel nautida vaadet kõrguselt. Vaatlusplatvormid on varustatud teleskoopidega, mis võimaldavad näha kaugemal asuvaid objekte ja huvitavaid detaile.

Kokkuvõttes võib öelda, et Tallinna teletorni vaade on üks Tallinna kõige muljetavaldavamaid. Vaade ulatub kaugele üle Tallinna piiride, hõlmates linna, Läänemerd, lahte ja ümbritsevat maapiirkonda. Vaade on eriti ilus päikeseloojangu ja öösel, kui linn on valgustatud.

Külastuse info

Tallinna Teletorn on avatud E-P 11-19 ning restoran E-P 11-22. Piletkassa suletakse 18.30. Külastajad võivad oodata järjekordi nädalavahetustel, seega soovitatakse piletid ette osta. Pileteid saab osta nii kohapeal kui ka veebilehel.

Erinevad külastusvõimalused on järgmised:

Külastus

Külastus pileti hind täiskasvanutele on 13 eurot ning lastele 6 eurot. Alla 7-aastased lapsed pääsevad tasuta. Pilet sisaldab liftiga sõitu torni tippu, kus avaneb vaade Tallinnale ja selle ümbrusele.

Grupikülastus

Grupikülastuse puhul on soovitatav eelnevalt broneerida. Grupile pakutakse giidiga ekskursiooni, mis kestab umbes 45 minutit. Grupikülastuse hind täiskasvanutele on 10 eurot ning lastele 5 eurot.

Torni restoran

Tallinna Teletorni restoran pakub külastajatele võimalust nautida maitsvat toitu ja imelist vaadet. Restoran on avatud E-P 11-22 ning broneerimine on soovitatav.

Piletite ostmine ette

Piletid on võimalik osta veebilehel ning kohapeal. Soovitatakse piletid ette osta, et vältida järjekordi.

Aastapilet

Aastapilet on hea võimalus, kui soovite külastada Teletorni mitu korda aasta jooksul. Aastapileti hind täiskasvanutele on 30 eurot ning lastele 15 eurot.

Ligipääsetavus

Tallinna Teletorn on liikumispuudega inimestele ligipääsetav. Torni sisenemisel tuleb teavitada personali, kes aitab külastajal lifti kasutada.

Restoran

Tallinna Teletorni 22. korrusel asub kohvik-restoran, kust avaneb kaunis vaade linnale. Restoran on avatud P-N 12.00-16.00 ja R-L 12.00-21.00. Kohvik-restoran pakub erinevaid roogasid, mis on valmistatud kohalikest toorainetest ning mida on võimalik nautida nii lõuna- kui õhtusöögi ajal.

Lisaks on restoranis võimalik korraldada erinevaid üritusi, nagu sünnipäevad, pulmad, firmapeod ja muud sündmused. Restoranis on 100 istekohta, kuid suuremate sündmuste korral on võimalik kasutada ka torni teisi ruume.

Kohvik-restoran pakub ka ärilõunaid, mis sisaldavad kahte käiku omal valikul ning kohvi, tee või vett. Ärilõunad on saadaval E-P 12.00-16.00 ning nende hind on 37 €.

Restoranis on võimalik ka maitsta erinevaid kohalikke jooke, nagu näiteks Eesti käsitööõllesid ja veine. Kohvik-restoranis on ka lastemenüü ja võimalus tellida toitu kaasa.

Kohvik-restoranis on kõigil võimalik nautida kaunist vaadet Tallinnale ning nautida head toitu ja jooki.

Atraktsioonid

Tallinna teletorn on täis erinevaid atraktsioone, mis pakuvad külastajatele unustamatuid elamusi. Siin on mõned neist:

Vaateplatvorm

Teletorni vaateplatvorm asub 170 meetri kõrgusel merepinnast ja pakub 360-kraadist panoraamvaadet Tallinnale ja selle ümbrusele. See on suurepärane koht, kus nautida linnavaadet ja teha pilte.

VR kogemus

Teletornis on võimalik kogeda virtuaalreaalsust. VR-elamus “Lend ümber Teletorni” pakub külastajatele võimalust lennata drooni kaudu teletorni ümber ja näha seda imelist ehitist uuest vaatenurgast.

Servalkõnd

Kui soovite adrenaliinilaksu kogeda, siis võite proovida servalkõndi 175 meetri kõrgusel. See on kindlasti midagi, mida te ei unusta kunagi.

Väliterrass

Teletorni väliterrassil saate nautida suurepärast vaadet Tallinnale ja selle ümbrusele. See on suurepärane koht, kus lõõgastuda ja nautida päikesepaistet.

Botaanikaaed

Teletorni juures asub botaanikaaed, kus on võimalik näha erinevaid taimi ja lilli. See on suurepärane koht, kus veeta aega ja nautida loodust.

Muud atraktsioonid

Lisaks eelmainitule on Teletornis veel mitmeid teisi atraktsioone, nagu näiteks nutimäng, Dolores Hoffmanni vitraaž, teletorni ajaloonäitus, legendaarne trepijooks ja kiire tõus. Teletorn pakub midagi igale külastajale ning on kindlasti üks Tallinna kõige populaarsemaid turismiobjekte.

Suveniiripood

Tallinna Teletorni suveniiripood pakub laia valikut Teletorni-teemalisi meeneid, samuti Tallinna-teemalisi suveniire. Pood on avatud igapäevaselt kell 10-18 ning asub teletorni esimesel korrusel.

Suveniiripoe valikus on erinevaid meeneid, mida võib leida ainult Teletorni poest. Näiteks on saadaval Teletorni mudelid, võtmehoidjad, magnetid, plakatid, t-särgid ja palju muud. Samuti on võimalik osta erinevaid kingitusi, mis sobivad nii lastele kui täiskasvanutele.

Lisaks Teletorni-teemalistele meenetele on saadaval ka lai valik Tallinna-teemalisi suveniire. Näiteks on võimalik osta Tallinna linna kaardiga postkaarte, magnetid, võtmehoidjad, t-särgid ja palju muud.

Teletorni suveniiripood on suurepärane koht, kus osta kingitusi perele ja sõpradele või lihtsalt leida endale sobiv meene, mis meenutab külastust Tallinna Teletornis.

Laste tegevused

Tallinna Teletorn on suurepärane koht, kus veeta aega koos lastega. Lastele on palju erinevaid tegevusi, mis pakuvad lõbu ja harivad samal ajal.

Lasteaiarühmad on teretulnud Teletorni lasteaiaprogrammi raames. Mängujuht viib lapsed põnevale otsimisrännakule Teletorni kõrgustesse. Seiklusliku mängu lõpus jõutakse Põhja-Euroopa kõige kõrgemale vaateplatvormile, kus saab nautida imelist vaadet Tallinna linnale.

Lisaks saavad lapsed osaleda jõulutegevustel, mis on sobilikud kogu perele. Meeskondlik jõulumäng, kus lapsed koos Teletorni päkapikuga tornist üles leiavad peidetud jõulupildid ja lahendavad salapärast ristsõna, on kindlasti üks populaarsemaid tegevusi. Lisaks saavad lapsed meisterdada jõuluteemalisi meeneid.

Teletorni restoranis on võimalik korraldada laste sünnipäevi. Restoran pakub lastele erinevaid menüüvalikuid ning on kaunistatud vastavalt peo teemale. Lisaks on võimalik tellida erinevaid tegevusi, nagu näiteks näomaalingud või õhupalliloomade meisterdamine.

Kokkuvõttes on Tallinna Teletorn suurepärane koht, kus veeta aega koos lastega. Lastele pakutakse erinevaid tegevusi, mis pakuvad lõbu ja harivad samal ajal.

Sotsiaalmeedia

Tallinna Teletorn on aktiivne sotsiaalmeedias, kus ta jagab oma külastajatele põnevaid pilte, videoid ja infot sündmuste kohta. Torni Instagrami konto @teletorn on üle 10 000 jälgija ning seal jagatakse pilte nii tornist kui ka selle ümbrusest. Samuti jagatakse infot sündmuste kohta, mis tornis toimuvad.

Torni Instagrami konto on hästi kujundatud ja visuaalselt atraktiivne. Seal on palju pilte, mis annavad külastajatele hea ülevaate torni vaadetest ja sellest, milline on torni ümbrus. Lisaks jagatakse seal ka pilte sündmustest, mis tornis toimuvad.

Torni sotsiaalmeedia kontod on suunatud eelkõige nooremale publikule, kes on aktiivsed sotsiaalmeedia kasutajad. Seetõttu on torni sotsiaalmeedia sisu ka väga visuaalne ja atraktiivne.

Kokkuvõttes, Tallinna Teletorn on aktiivne sotsiaalmeedias ning jagab oma külastajatele põnevaid pilte ja infot sündmuste kohta. Torni Instagrami konto on hästi kujundatud ja visuaalselt atraktiivne ning suunatud eelkõige nooremale publikule.

Categorized in: